От 1 септември влизат в сила нови правила за правописа в българския език. Сред промените се предвижда в официална кореспонденция учтивото обръщение "вие" да се пише само с главно "В" - и в единствено, и в множествено число; въвежда се цяла нова глава за малките букви; изрично се уточнява писането на големи и малки букви в абревиатури; отделено е внимание и върху начините на изписване на текстовете на снимки, таблици, графики и диаграми; опростени са максимално правилата за запетайките.
"Промяната на правописния речник е изключително необходима и навременна. От Института по български език към Българската академия на науките (БАН) трябва да работят за неговото опростяване. Настоящоят речник от 2002 година е труден и неразбираем за масовия българин". Това заяви специално за Econ.bg доц. Йовка Тишева от Катедрата по български език в СУ "Св. Кл. Охридски".
"В рамките на шегата мога да споделя, че граматическите правила в речника са ясни само за завършилите българска филология и взели дициплината „Синтаксис на българския език" с оценка най-малко „много добър 4,50", сподели преподавателят.
Според Тишева основният проблем на действащия речник е, че към дадено граматическо правило има записани редица изключения, които объркават ползвателите му.
Една от препоръките на доц. Тишева е да се промени правилото за изписване на имената на институциите. Според сега действащият нормативен граматически документ, пълните имена на институции като Българска национална телевизия и Българска народна банка задължително се изписват с първа главна и следващи малки. Под влияние на английската граматика масово обаче се изписва Българска Народна Банка. Йовка Тишева предлага това правило да се разглежда по-демократично и да се разреши изписването и на двата варианта. Личното убеждение на учения е, че и след промените хората ще продължат да изписват с три главни букви имената на учрежденията.
Друга препоръка е да се формулират по-ясни и прости правила в главата за употребата на запетаята.
Академичната общност в Софийския университет е изправена пред парадоксалната ситуация, че от есента може да се окаже, че пише неправилно. До момента никой не е виждал проекта на новия речник. Запознати са само четиримата рецензенти - доц. Радка Влахова, проф. Руселина Ницолова, проф. Борис Парашкевов и проф. Светла Коева. "Аз лично съм притеснена дали няма да се окаже, че пиша неправилно от есента, тъй като не познавам новия речник", призна Тишева.
"Едва когато речникът види бял свят и бъде в цялостен вариант, ще можем да правим анализи и коментари. В момента всичко, казано в публичното пространство, са спекулации и напразно говорене", убедена е тя.
В момента за дата на пускането на речника усилено се спряга 1 септември, но всичко зависи от това дали издателството ще успее да го издаде до тази дата. Източници на Econ.bg разкриха, че новият речник ще се печата от издателство "Просвета".
Последният правописен речник беше издаден от издателство „Хейзъл" през 2002 г. В тази връзка е необходимо да се подчертае, че през годините са се появявали най-различни издания и речници. Само издадените от Секцията за съвременен български език към БАН обаче имат характер на официални справочници, които са утвърдени с решение на Министерския съвет. Институтът е упълномощен от кабинета да проучва измененията на правописа, както и да следи отблизо за правописните и правоговорните изменения, възникнали в резултат на изменението на езика.