Науката по своята същност не е разход, тя е инвестиция. Това заяви пред БНТ говорителят на БАН доц. Антоанета Христова.
БАН е една от организациите, които максимално и най-добре използва европейските фондове, смята Христова и сравни финансирането на БАН с това на германския научно - изследователски център "Макс Планк", където най-вече финансирането е държавно.
"Симеон Дянков тласка БАН към свиване. Проблемът е, че свиването се превръща в сриване. Министърът иска да превърне академията в неправителствена организация (НПО), подчерта Антоанета Христова.
Тези организации се различават изключително много по начина на финансиране, съобщи говорителят на БАН. Според нея в тях се прави малко наука, докато се набляга на много други изследвания, предаде БГНЕС.
"Имаме 1400 съкратени места. От 68 са намалели институтите на 42. Сергей Игнатов и той подхвърля разни неща: дайте да съкратим администрацията. Къде още да съкратим администрацията, попита говорителят на БАН.
"Подходът на Дянков е еднакъв към всички ведомства - същият е и към МВР", заяви от своя страна Георги Ангелов, старши икономист от институт "Отворено общество".
Икономистът е на мнение, че без структурна реформа в академията, няма как да стигнат парите. "Реформа не винаги означава съкращение, а означава БАН да стане университет, или някои институти да минат към университета", поясни Ангелов.
Междувременно от академията отново настояха бюджетната им субсидия за 2012 г. да е 95-98 млн. лева. В законопроекта за държавния бюджет за догодина се предвижда субсидията за БАН да е около 54 млн. лева. "Тази субсидия ще доведе до фактическото ликвидиране на националния научен център, който представляват институтите на БАН", заявяват учените.
* Информацията е допълнена в 11:25 часа.