„Комисията (бел.ред - ДКЕВР) е държавен орган, който съществува само и единствено с цел да защитава интересите на потребителите на услугите в ситуация, при която за тях няма свободен избор на доставчик. Ролята на ДКЕВР в тази връзка е важна и отговорна. Успешната работа изисква от нас да бъдем изключително взискателни към качеството на работа на държавния регулатор". Това заяви премиерът Бойко Борисов по-рано днес във връзка с полученото становище от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) по поставените от него въпроси.
„Бъдещите действия и работата на комисията трябва да бъдат ориентирани изцяло в полза на потребителите и максимално прозрачни. Задължително е да се намери оптимален баланс между необходимите инвестиции на дружествата, сигурността в електроснабдяването и ползата за крайния потребител. Същият подход трябва да се приложи и при ценообразуването. Недопустимо е обществото да не разбира ясно връзката между направените инвестиции и цената на услугата, каквато е ситуацията в момента. Всеки потребител трябва да знае за какво плаща, а решенията на ДКЕВР да отразяват нейната прозрачна, последователна и предвидима регулаторна политика", отчита още премиерът, цитиран от правителствената информационна служба. Той допълва:
"Буди недоумение фактът, че не се изпълняват решенията на държавния регулатор по отношение на връщането на едномесечното отчитане на електроенергията. Оказва се, че воденият вече няколко месеца спор между ДКЕВР и ЧЕЗ е в „патова ситуация", след като ВАС е спрял предварителното изпълнение на решенията на комисията. Явно е, че съществува проблем, който е свързан или с прилагането на законовите правомощия на държавния регулатор, или с процеса на изграждане и поддържане на авторитета му".
Решенията на комисията се взимат от 13 души, но в същото време е видно, че многобройният състав не допринася за тяхното качество и тежест. Това от своя страна поставя и въпроса обосновани ли са разходите на държавата за възнаграждения на членовете на комисията.
От приложените данни в отговора на ДКЕВР става ясно, че за 2008 г. средното възнаграждение на членовете на комисията е около 4350 лева, като от бюджета на комисията за заплати, над 50% отиват за възнаграждения именно на тези 13 човека. "Предстои задълбочено обсъждане на необходимите законови промени, които да отговорят по адекватен начин на поставените проблеми", допълни министър-председателят.
ЧЕЗ не нарушава закона с тримесечното отчитане. Това заяви за Дарик радио говорителят на електроразпределителното дружество Ясен Гуев. Той отговори на премиера Бойко Борисов,
който изрази недоумение от „патовата ситуация" с отчитането на тока от електроразпределителното дружество.
"В ЧЕЗ се надяваме, че „патовата" ситуация ще бъде решена в полза на потребителите", заяви Гуев. По думите му фактът, че ВАС е спрял предварителното изпълнение на решенията на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране доказва, че дружеството не нарушава закона, предаде Dariknews.bg.