Дълговете за ток, вода и парно ще могат да се търсят само за три години назад. Това следва от тълкувателно решение на Върховния касационен съд (ВКС) по питане на националния омбудсман Константин Пенчев. То датира от лятото на миналата година. Тогава приемната на Пенчев се оказа затрупана от жалби на клиенти на топлофикациите с дългове над 10-годишна давност.
3-годишният давностен срок, освен за топлофикационните дружества, се отнася и за ЕРП-тата и ВиК фирмите, които активно си търсят по съдебен път неиздължени сметки за ток, парно и вода, информира БНР.
Националният омбудсман се обърна към Върховния касационен съд, след като се оказа, че различните състави продължават да прилагат 5-годишната давност за битови плащания, въпреки че от края на 2009 година има решение тази давност да е с две години по-малко. Така към днешна дата топлофикация, електроразпределителните дружества и ВиК фирмите могат да претендират за взиманията само от 2009 година насам, а ако са предявени през 2011 година - срокът се измества към 2008 година. Правилото ще действа и за висящи съдебни спорове между гражданите и монополистите.
В ефира на Дарик радио Пенчев обясни, че хора, които вече са осъдени, няма да могат да се възползват от нововъдението. Той добави, че тепърва за вбъдеще ще се отнася това решение, както и за процеси, които текат в момента. "Става дума за тълкуване на закон, а не за нов закон, който има обратна сила", каза Пенчев. Той допълни, че е бил предизвикан да сезира ВКС след като в приемната му е занесено решение на Софийския градски съд, което е било "обратното на уж установената практика". Хората са били принудени да платят за пет години без право на обжалване на решението.