Европейската комисия предупреди Италия, Франция и Белгия, че изключително високата публична задлъжнялост, в комбинация със занижените прогнози за икономически растеж, може да направи страните уязвими от икономически шокове, предаде Reuters.
“Комбинацията от висок публичен дълг и занижен тренд на потенциален растеж или конкурентоспособност поражда притеснения в някои от тези държава“, посочват от Европейската комисия в доклад за трите страни. Икономическата ситуация в тях „увеличава вероятността от нестабилна траектория на съотношението между брутния вътрешен продукт и публичния дълг и уязвимостта им от тежки сътресения“, се изтъква още в доклада.
Публичният дълг на Италия се очаква да нарасне до 133% от БВП до края на тази година, което ще превърне южната държава в най-големия длъжник от страните членки на Европейския съюз след Гърция. Според прогнозите на ЕК дългът ѝ все пак ще се свие през 2016 и 2017 г. Ситуацията във Франция не е много по-различна. Задълженията на местното правителство ще нараснат до 97,4% през 2017 г., а публичният дълг на Белгия ще се увеличи до 107,1% от БВП през идната година.
Според действащите фискални правила в Европейския съюз, страните членки на съюза трябва да поддържат външния си дълг до равнище, което не надвишава 60% от БВП. Ако той надхвърли този размер, държавите трябва да редуцират дълга с 5% от стойността, надхвърляща 60-те процента, докато не успеят да го свалят в рамките на позволеното.
„Структурните реформи, насочени към отключване на потенциала за растеж, трябва да продължат или да бъдат започнати, особено в страните, в които съществува системен риск, като Италия и Франция“, посочват от ЕК. Според тях тези реформи трябва да са насочени не само към премахване на пречките пред растежа, но и да елиминират фискалните дисбаланси.
Изчисленията на Европейската комисия показват, че потенциалът за растеж на икономиките на Франция и Белгия е около 1% на от БВП на годишна база, почти колкото е и средното за страните от еврозоната. Въпреки това потенциалът за растеж на Италия е негативен и в най-добрия случай ще достигне 0% догодина.