Държавата вероятно ще се откаже от златната си акция в Българска телекомуникационна компания (БТК) АД с търговска марка "Виваком".
Телекомът ще проведе извънредно общо събрание на акционерите на 16 септември тази година, се казва в съобщение на сайта на Българска фондова борса (БФБ). На събранието ще се разгледа отмяната на особените права на преференциалната акция на Република България в БТК, която е представлявана от министъра на транспорта.
Златната акция дава възможност за вето от страна на държавата на някои решения на мениджмънта на компанията, но досега това право не е ползвано.
Пред в. "Труд" зам.-министърът на транспорта Георги Тодоров заяви, че ще се направи пълен преглед на приватизационния договор до 16 септември. Той обаче не потвърди дали вече е постигнато споразумение между държавата и собствениците на БТК за златната акция, но уточни, че ще бъде поискано и становище от Министерството на финансите.
Предстоящото решение за обезсилване на специалните права идва, след като в бюджета са влезли плащания по засекретеното споразумение между служебното правителство и бившите собственици на БТК. С него беше постигнато извънсъдебно решение по арбитражните дела, които българската държава заведе срещу приватизаторите на телекома "Вива венчърс" и "Адвент интернешънъл".
"Всички основания за прилагането на приватизационния механизъм, наречен златна акция, отдавна са отпаднали", заяви пред вестника председателят на Управителния съвет на телекома Златозар Сурлеков.
Според него причините са няколко - търговото предложение, след което "Вива телеком България" придоби 99% от акциите в компанията, изкупуването почти изцяло на останалия 1% и постигането на споразумение по съдебните претенции на българската държава.
Агенцията за приватизация вече е изпратила писмо, че няма неизпълнени ангажименти по сделката за БТК.
Преференциалната акция в обикновена поименна безналична акция с право на глас от капитала на дружеството
Друга точка, която ще се разгледа по време на събранието е промяна на наименованието на дружеството - от акционерно то да стане еднолично акционерно дружество под условие, че всички акции от
капитала на БТК бъдат придобити от "Вива Телеком България” ЕАД.
В тази връзка ще се разгледа и отписване на БТК от регистъра за публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, воден от Комисията за финансов надзор. Така акциите на телекома няма да се търгуват на Българската фондова борса.
През второто тримесечие клиентите на Виваком нараснаха с 12%. Заради ниските цени на роуминг и международно терминиране печалбата на компанията за периода април-юни отбеляза спад до 10,7 милиона лева.