Задълженията на държавата към бизнеса към 10 юли тази година възлизат на 247 милиона лева. Това информира в интервю за в. „Стандарт“ вицепремиерът по икономическо развитие Даниела Бобева.
92 милиона лева от тях са забавени с повече от една година, допълни тя.
Последните данни на Министерството на финансите (МФ) показаха, че към края на юли 2013 г. само общините в страната имат да изплащат на фирмите 160,1 милиона лева. От тях стана ясно, че просрочени задължения имат 146 от общо 264-те общини в страната.
От юли междуфирмената задлъжнялост в страната е предмет на дейността на специална работна група. В нея участват представители на национално представените бизнес организации, експерти от държавната администрация и от Българската академия на науките (БАН), обясни вицепремиерът.
На първо място, посочи тя, трябва да се изчисли точния размер на тази задлъжнялост, какви са неотложните проблеми, фактори за това и по какъв начин те могат да се преодолеят със законодателни промени. Целта е да се облекчат разплащанията между фирмите.
"Всички сме съгласни, че ако държавата се издължава навреме на бизнеса, това ще бъде най-мощният фактор за ограничаване на междуфирмената задлъжнялост“, коментира Даниела Бобева. Според нея най-сериозен фактор в тази насока би било приемането на задължителния 30-дневен срок за разплащане.
Банка за развитие
Министърът по икономическите въпроси коментира и обсъжданите функционални промени в Българската банка за развитие (ББР) във връзка с посещението ѝ в Лондон и срещите ѝ с членове на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
В момента работна група изготвя новия статут и бизнес план на Банката, както и съответните законодателни промени. Тя ще има основно три функции: ще насърчава износа и търговията, ще подпомага стартиращия бизнес (включително микропредприятията) и ще извършва мостово финансиране на фирми, кандидатстващи за европейски субсидии.
Бизнес инкубатори
Оказва се, че идеята за изграждането на бизнес инкубатори набира популярност у нас. Бобева съобщи, че в края на седмицата има среща с няколко малки фирми в IT сектора, на която ще се обсъжда идеята за изграждането на такъв.
Вицепремиерът има идея за сътрудничество с икономическите университети в тази посока – например, отварянето на бизнес инкубатори към тях. „Там им е мястото, за да може студентите от последните курсове да са ориентирани и да влязат с летящ старт в живота. Така ще се откроят тези, които имат идеи, истински предприемчивите“, коментира тя.