Археологическият институт при БАН е издал документ с невярно съдържание за терена, отреден за паркинг до църквата "Св. 40 мъченици". Това заяви кметът на Община В. Търново д-р Румен Рашев на дискусия по време на борсата "Културен туризъм", организирана от в. "Стандарт".
В документа се посочва, че върху терена не са направени археологически проучвания и той не може да бъде ползван за строителство. Парцелът отдавна е проучен, находките са научно описани и мястото е засипано с 1,5 м пръст и чакъл, каза д-р Рашев.
Да, издали сме фалшив документ и ще си понесем последствията пред съда, заяви проф. Маргарита Ваклинова от Археологическия институт при БАН.
Собствеността върху недвижимите паметници на културата е по-голям проблем от намирането на пари за изграждане на достъпна туристическа среда, посочи д-р Рашев. По кадастър хълмът Царевец е земеделска земя, а Трапезица, който от няколко дни има акт за публична държавна собственост, е даден за стопанисване на Историческия музей. Трябва закон, уреждащ стопанисването и управлението на собствеността на резерватите, категорична беше проф. Ваклинова.
Ина Килева, зам.-министър на културата, съобщи, че т.г. Министерството на културата (МК) ще отпусне по 20 хил. лв. за Къпиновския манастир, църквата "Св. Богородица", Хаджиилиевата къща и църквата "Св. Архангел Михаил и Гавраил" в Арбанаси. За 3 г. МК ще даде 2,5 млн. лв. за Трапезица, като 1,5 млн. лв. от тях са през т.г.
Велико Търново не използва пълноценно даденостите си, посочи археологът проф. Николай Овчаров. 15-метровият обелиск на Квинт Юлий в с. Лесичери може да се превърне в касичка за пари, стига някой с малко средства да го възроди, заяви археологът./в. "Янтра днес"