Държавата не трябва да става собственик на "Кремиковци"

18.11.2009 | 12:14
по статията работи:
Водим дискусии за бъдещето на комбината само заради работниците, коментира министър Трайчо Трайков
Държавата не трябва да става собственик на "Кремиковци"

Не мога да подкрепя НЕК и "Булгаргаз" да станат мажоритарни собственици на „Кремиковци". Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на дискусия за бъдещето на комбината, предаде БГНЕС.

Ако двете държавни предприятия станат собственици на "Кремиковци", това означава, че те трябва да плащат всички задължения на завода при условия, в които нямат разрешително за работа и не биха имали следващите десет месеца, каза министър Трайков. Той добави, че трите хиляди работници са фактора, заради когото се води тази дискусия.

По време на дискусията синдикът на „Кремиковци" Цветан Банков подкрепи оздравителния план за комбината, който е внесен в съда.

От своя страна главният архитект на София Петър Диков заяви, че се е случил най-лошият сценарий за комбината и изходът е обявяване в несъстоятелност. Всичко останало е ново "завъртане на спиралата" и наливане на пари, каза още Диков. Той добави, че не подкрепя оздравителния план, защото за него това означава преговори с неясна група от собственици, с неясен състав и цели и разпродажба на акциите на комбината.

През 2004 - 2005 година БДЖ е превозвала около 5 млн. тона товари от „Кремиковци". Това се равнява на 50 млн. лв. за железниците, заяви от своя страна Петър Бунев, председател на синдиката на железничарите,  предаде Агенция "Фокус".

От тези 50 млн. лв. - 15 млн. са влизали в Национална компания "Железопътна инфраструткура" (НКЖИ). Затварянето на "Кремиковци" отне 25% от товарите на БДЖ, кризата - още 15%. Така че от БДЖ ще си отидат около 2 хил. души заради комбината, а останалите - ще си отидат заради кризата, коментира Бунев.

Общинският съветник от НДСВ и икономически експерт Владимир Каролев заяви, че е невъзможно да се приложи процедурата по несъстоятелност на комбината, защото облигационерите не искат това да се случи. Той предложи да бъде създадена работна група,  която да мисли за бъдещето на работещите в „Кремиковци" и да се направи предложение за изменение на законодателството.

Най-доброто за "Кремиковци" е да се мине през оздравителен план. Това заяви от своя страна Людмил Павлов, председател на Федерация „Металурзи" на КТ „Подкрепа". Той припомни, че в комбината не е влязла една стотинка от облигационерите и те не трябва да имат претенции.

По-рано днес председателят на Управителния съвет на Института по пазарна икономика Красен Станчев коментира, че интересите на работниците в "Кремиковци" ще бъдат защитени много по-добре в процедура на ликвидация. Работниците са едни от кредиторите и те ще бъдат обезщетени, коментира експертът в предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт". Той добави, че в комбината е натрупан толкова отпадък, че ще има работа за 10 години напред.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...