Председателският съвет на парламента е решил по общо съгласие законопроектът за управление на отпадъците в област София-град да отпадне от програмата на Народното събрание. Това каза пред журналисти депутатът от НДСВ Яни Янев, предаде БТА.
Янев обясни решението с това, че не е подходящо подобен законопроект да увенчае работата на Народното събрание. Не беше сигурно, че е възможно въобще да стигнем до неговото разглеждане, тъй
като проектът на Семеен кодекс и промените в Закона за движение по пътищата са достатъчно обемни, добави той.
Янев отбеляза сложността на ситуацията около този законопроект във връзка с решението на Върховния административен съд и предстоящото решение на Конституционния съд. Затова според него не е редно този парламент да приключи работата по него.
Европейската комисия (ЕК) е изпратила ново предупредително писмо преди няколко дни във връзка с управлението на софийския боклук. Това потвърди също днес пред журналисти зам.-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев, предаде Агенция „Фокус". Според него в писмото Еврокомисията изказва притеснение от забавянето на проекта за изграждането на софийския завод за отпадъци.
Брюксел посочва в писмото си, че бенефициентът по проекта за завода - Столична община, не бива да се променя, защото това ще доведе до затруднение на реализацията му.
„Изразява се тревога, че София все още няма адекватна система за управление на отпадъците, с което ние сме напълно съгласни. В писмото има загриженост за това, че София е в незадоволително състояние, изразява се позиция, че това е спешен, много важен, национално важен въпрос", каза той.
Георгиев допълни, че в правителствения законопроект за управление на отпадъците е записано изрично, че Столична община остава бенефициент по проекта за изграждане на завода за отпадъци по ОП "Околна среда" и той не е пречка за изпълнението на проекта, смята той. Израз като „национализация” на отпадъците в столицата няма, посочи зам.-министърът.
МОСВ все още очаква Столична община да подаде апликационната форма за изграждането на завода.
„Ако документите бъдат подадени в обозримо време до месец-два, очевидно няма да има забавяне, не и след това”, каза зам.-министърът.
Пред журналисти заместник-ръководителят на отдел „България" в Генерална дирекция „Регионална политика" на ЕК Карстен Расмусен обясни, че е нужно да бъде постигнат консенсус между Столичната община и държавата по въпроса за изграждане на завода за отпадъци.
Според него законът за управлението на отпадъците на София само ще забави изпълнението на проекта вероятно с няколко години. Друг проблем ще бъде и на кого ще бъде собствеността на завода, посочи Расмусен.