Най-вероятно няма да има нови учебници за учебната 2012/2013 г., каза за Агенция "Фокус" председателят на Асоциация "Българска книга" (АБК) Веселин Тодоров. Причината е, че не е приет новият Закон за предучилищното и училищно образование (ЗПУО).
Ако все пак се печатат нови учебници, цените им ще са по-скоро в рамките на сегашните, уточни експертът. По думите му, издателите наа учебниците за деца до седми клас на практика ги продават на държавата чрез общините, затова те се договарят с Министерството на образованието, младежта и науката (МОНМ) и с местните администрации.
"Поради това тези цени трябва да бъдат обосновавани, тоест те не са цените, каквито намери за добре издателят, а трябва да обоснове разходите. В някаква степен приличат на регулираните цени на тока и парното например", каза Тодоров.
Според него има натиск от увеличаващата се себестойност и заради вдигащите се цени на горивата, и заради повишаващите се разходи за печат, и заради намаляващите тиражи. Последното не се усеща при някои стоки така осезателно, както при други, но влияе особено на цената на книгите. В случая ниските тиражи са резултат от по-малкото деца в България.
Колкото до учебниците за след осми клас, председателят на АБК обяснява, че те зависят до голяма степен и от пазарните условия. "Учителите се съобразяват и с цените, така че според мен не може да се стигне до някакви неразумни цени", каза той.
Данни от всички големи издателства и търговски вериги показват, че в последните години държавата отделя около 42-43 милиона лева за учебници. В нашия бранш учебниците представляват около 50% от оборота на книгите. Около 65 милиона лева е оборотът на книги и около 60 милиона лева е оборотът от учебници в България, добави Веселин Тодоров.