Държавата се готви да разпродава терени в половината защитени зони. За това алармира вчера Коалиция "За да остане природа в България" при първото обсъждане на новия закон за горите в парламентарната комисия по земеделие. Проектът бе одобрен с гласовете на ГЕРБ, "Синята коалиция" и "Атака". Опозицията се обяви против.
Еколозите атакуваха възможността частник, който своеволно е застроил терен в защитена територия преди 22 февруари 2003 г., да има право да купи терена под строежа, вместо да бъде глобен, а строежът - разрушен. Нещо повече - законът позволява подобни строежи да се узаконяват от съда само чрез свидетелски показания, съобщи в. "Сега".
"През последните 75 години държавата многократно е изкупувала частни земи, за да защити природата в тях. Сега за първи път ще продава защитени територии", алармира вчера Катерина Раковска от WWF. Тя припомни на депутатите, че горите във "Витоша" навремето са изкупувани от държавата декар по декар със златни левове, а сега се хвърлят директно на частници, които могат да строят безразборно върху тях.
Природозащитниците се обявиха и против разрешението в защитени територии да се изграждат лифтове, влекове, слънчеви и вятърни централи, което предполага изсичане на горите. В проектозакона, изготвен от аграрния зам.-министър Георги Костов, се предвижда инвеститорите в такива проекти да бъдат освободени дори от таксата за промяна на статута на земята, която задължително плащат всички купувачи на земеделски терени, които искат да строят върху тях. В опит да защити лобистката си поправка Костов изтъкна абсурдния аргумент, че така едва ли не се защитава българската гора. Той обясни, че ако бъде платена таксата, теренът автоматично се изключва от горския фонд и ако инвеститорът се откаже от проекта си, държавата не може да залеси изсечените територии.
Еколозите за пореден път се опитаха да предотвратят намерението на ГЕРБ да свали забраната за застрояване на заменени гори. С поправките в закона защитени от строежи остават само екозоните и двукилометровата ивица от брега на морето. Природозащитниците предупредиха, че това предложение ще навреди на България и ще й докара глоби от Брюксел.
Депутатът от ДПС Юнал Тасим припомни, че в предизборната кампания ГЕРБ направи неизгодните замени "световноизвестна" тема, а в новия проект тази практика се запазва частично. И занапред замяна на гори между държава и частник ще може да се прави при изпълнение на международни договори, строителство на обекти с национално значение, общински обекти от първостепенно значение и за прокарване на горски пътища.
Новият закон е на път да масовизира една от най-порочните практики на незаконна сеч в горите. Върху това обърнаха внимание вчера депутати от ДПС. Връща се т.нар. "продажба на корен", т.е. фирмата плаща предварително за определено количество дървесина и влиза в гората да сече. Тази схема допреди години позволяваше срещу малък рушвет горският надзирател да си затвори очите и фирмата да изсече в пъти повече дървесина. Към края на управлението на тройната коалиция продажбата на дървета "на корен" бе забранена заради големия обществен натиск, но сега ГЕРБ отново я вкарва в закона. Оправданието, което дадоха вчера чиновници от земеделското министерство, е, че "така се практикува от Френската национална горска компания".