"Държавата ще даде 62 милиона лева за софтуер на Microsoft". Това заяви на брифинг в Министерския съвет (МС) главният секретар на МС Росен Желязков, предаде Агенция "Фокус".
Той и заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов дадоха подробна информация за обявената обществена поръчка на МС "Предоставяне на софтуерна осигуровка за програмни продукти на Microsoft с придобит лиценз за безсрочно право на ползване за нуждите на държавната администрация на Република България".
В конкурса за доставка на софтуер за нуждите на държавата е постигната редукция на цените спрямо бюджетната прогноза, която е била за близо 90 милиона лева.
Поръчката е обявена на 24 февруари тази година и ще приключи до месец април, предаде БГНЕС. След това комисията ще започне да разглежда офертите. Разясненията се наложиха, тъй като имаше съмнения, че МС е обявил обществена поръчка за все още неизлязъл на пазара софтуер. Според информациите с поръчката се търси фирма посредник, която да закупи от технологичния гигант последната версия на Windows за нуждите на администрацията. Само че операционната система Windows 8 още не е излязла на пазара. Освен това чиновниците у нас масово работят с по-стари версии на операционната система, като едва 30% от техниката може да работи с Windows 7.
Над 70% от администрацията използва Windows 7. В момента в нея има близо 100 000 компютри и лаптопи, като това не е само тази на централно и местно ниво, но и за системата на МВР, МО, НОИ, НЗОК, НС, Президентство и други структури, посочи Росен Желязков. Така в рамките на анализа за потребностите от транспортното министерство питали какви са нуждите на тези администрации и останали изненадани от заявките, които ако трябвало да бъдат изпълнени, щели да струват по прогноза за нуждите над 150 млн. лева.
Възложителите обаче оформили профила на заданието, като се насочили към 96 000 лицензи за комуникационната свързаност, 55 000 офис пакети и така нуждите били редуцирани до бюджетната прогноза от 90 млн. лева – разделена на 3-годишни вноски. В крайна сметка бюджетната прогноза за стойността на поръчката за идните 3 години, до 2015 година, е 62 млн. лева. Така всяка година трябва да се отделят по около 20 млн. лева за да изплаща софтуерната осигуровка.
"През всички тези години в рамките на бюджетите са използвани много средства за легализиране на софтуера на държавната администрация. Софтуерната осигуровка е начин да защитим тази инвестиция. Инвестицията е напълно задължителна. При ценовите нива, които сме постигнали, тя е задължаваща, необходима и обезпечена със становищата на всички административни структури в България”, заяви Росен Желязков.
25 държави от ЕС имат договор за софтуерно обезпечаване. Такава процедура има и Европейската комисия, каза Росен Желязков. Заявките на държавните администрации са надхвърлили многократно очакванията на Министерски съвет, тъй като са били на стойност над 150 млн. лева, допълни Валери Борисов.
"Условията на обществената поръчка са изключително прозрачни", подчерта той. Условията са публикувани в Официалния вестник на Европейския съюз и в рамките на ЕС има стотици фирми, които могат да спечелят поръчката. У нас те са търговци на дребно. За да участват отделните дилъри трябва да отговарят на отделни компетенции – над 29, поставени от Microsoft, ние сме заложили 6.
"В комисията, която ще обсъжда поръчката, ще бъдат поканени всички, които могат да участват, включително и неправителствени организации", обеща Росен Желязков.