Държавата ще получи "едноцифрени суми в милиона лева" под формата на дивидент от всяко от електроразпределитенителните дружества. Това съобщи тази сутрин в ефира на "Нова телевизия" министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той обясни, че конкретните суми ще зависият от печалбата на дружествата за миналата година.
Решението част от печалбата да се изплати под формата на дивидент е било взето още през януари. То е станало факт по време на предварителни срещи между представители на държавата и трите дружества, коментира още министърът. Той добави, че всички, които трябва да знаят за това, знаят.
Ако през изминалите години част от печалбата е била разпределена под формата на дивидент, а не реинвестирана, държавата е щяла да получи около 80-90 млн. лв. - 1/3 от печалбата на трите дружества.
Решението да се приватизират ЕРП-тата беше защитено от Трайков. Той обясни, че едно евентуално раздържавяване би струвало на държавата милиарди евро и не би било нищо добро като цяло. Министърът добави, че според него раздържавяването не е сред основните приоритети на държавата.
Ако ЕРП-тата не бяха приватизирани, сега освен за "Цанков камък" и "Белене" щяхме да си чукаме главата и за това как да търсим инвеститор в държавното електроразпределение, коментира министърът. Той добави, че с приватизацията са били решени много проблеми като събираемостта в ромския квартал "Столипиново" и изказа мнение, че държавата е трябвало да продаде всичките си дялове още навремето.
По отношение на инвестициите на ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН ресорният министър обяви, че би било много добре да се направи регулаторен одит. Той би струвал около "стотина хиляди лева" - средства, за които министърът на финансите Симеон Дянков вчера е проявил разбиране, че трябва да бъдат отпуснати на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Освен на трите дружества, одит ще бъде направен и НЕК, за да се види откъде идват разминаванията в цените.
От своя страна бившият шеф на НЕК и член на УС на ЧЕЗ Георги Миков обясни, че ЕРП-тата не дължат пари на държавата за периода преди 2009 г. Това е така, тъй като преди това общите събрания на дружествата са взели решение печалбата да се реинвестира, а да не се изплаща дивидент.
Върху ДКЕВР се оказва много силен натиск, за да бъдат взети решения, които са в полза на крайния потребител, коментира още Миков. Той добави, че почти всички решения на регулатора са били оспорвани от чешката компания в съда и изказа мнение и изказа мнение, че по-ниските цени на тока биха били факт при конкуренция, а не толкова силно регулирана среда, каквото съществува в момента.
В заключение бившият шеф на Националната електрическа компания обясни, че цените, които преди няколко дни бяха представени от премиера Бойко Борисов, са верни.