Държавата ще си търси загубите от заменките

27.11.2012 | 13:58
по статията работи: Петър Чернев
Това трябва да се случи с промени в закона. Съществуват 3 хипотези около разследването на ЕК
Държавата ще си търси загубите от заменките

Започва подготовка за промени в законодателството, с които да се даде възможност държавата да потърси разликата между платената цена при заменките и реалната пазарна стойност на замененото. Това може да стане с връщане на помощта или чрез доплащане на разликата до пазарната стойност на получената помощ.

Промените в Закона за държавните помощи трябва да бъдат изготвени до края на годината и да минат на второ четене в парламента до март. Те ще се уредят, както заварените случаи със заменките, и ще се наложат ограничения в бъдеще да не може да се допускат подобни сделки. Ще се изчисти начинът за установяване на действителната пазарна цена на имотите. Идеята е при изчисляването й да се вземе средната цена на 50 - 100 подобни имота в близост, информира пресцентърът на МЗХ.

Във връзка с разследването на Европейската комисия за горските замени има 3 хипотези – България да бъде оправдана, ида се установи, че е нарушено законодателството, или пък да се вземе решение, че има нерегламентирана държавна помощ и да се даде срок на България да коригира тази помощ

Обект на разследването на ЕК са 147 заменки. Сред тях е и замяната, направена от фирма, свързана с депутата от ГЕРБ Емил Димитров. Ако Комисията отсъди, че и при тази нея има нерегламентирана държавна помощ, процедурата за възстановяване на средствата ще бъде за всички, подчерта Найденов. За 15 от тези 147 горски терени е направена промяна на предназначението и са реализирани инвестиционни намерения, информира БГНЕС.

Има седмици до крайното решение и искаме да сме готови за най-лошия вариант, обясни земеделският министър Мирослав Найденов. Той добави: "Поемаме политическия ангажимент да не обжалваме решението, ако то е негативно. Нямаме разминавания в коментарите с Европейската комисия. Коментарът, който направихме и аз, и премиерът Бойко Борисов, беше хипотеза".

Решението на Европейската комисия се очаква да излезе около Нова година. В тази връзка, за да се използва времето до тогава, ще бъде създадена работна група под председателството на шефа на правната комисия в парламента Искра Фидосова.

Органът трябва да започне работа още през следващата седмица. В нея ще се включат експерти на МФ, МЗХ, МИЕТ, МТИТС, както и представители на неправителствения сектор, включително и на Коалиция "Да остане природа в България". Очаква се и представители на предишните управляващи също да се включат в дебатите около изработването на законодателните промени.

Пред комисията ще стои решаването на въпросите за това какви законови норми да бъдат записани в Закона за държавната помощ. Така, ако в бъдеще по конкретен казус се установи, че има нерегламентирана държавна помощ, да има възможност и да бъде задължение на бенефициентите да заплатят разликата между държавната стойност и действително заплатената установена стойност на съответния имот, информира iNews.bg.

Вчера от ЕК уточниха, че става дума за започнало през 2010 г. официално разследване на правилата за държавна помощ по предполагаемо незаконно предоставяне на помощ по операции свързани със замени на гори. В информацията се допълваше, че Комисията не е приключила оценката си и няма яснота какъв ще бъде резултатът от нея. Слуховете, че Комисията ще вземе решение скоро, са неоснователни.

Управляващите търсят начин чрез законодателни промени да отменят заменките на гори, заради които има риск България да бъде санкционирана от ЕС. Това съобщи в неделя министър-председателят Бойко Борисов в Етрополе.  Еврокомисията ни съди в Люксембург заради нерегламентирана държавна помощ по отношение на заменките с държавни гори.

Междувременно стана ясно, че Коалицията "За да остане природа в България" продължава да смята, че всички извършени след 2003 година заменки на държавни горски и земеделски територии са реализирани при използване на непазарни методи за оценки и са довели до пряка загуба за държавата в размер на няколко милиарда лева. Единственият път за премахване на тази екологическа, икономическа и социална несправедливост е признаване от страна на България, че извършените по времето на правителствата на Симеон Сакскобурготски и Сергей Станишев замени са представлявали схема за държавна помощ. В този случай, получателите на тази държавна помощ ще трябва да възстановят разликата до пазарната цена по време на сделката или да върнат заменените гори на държавата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.10   1575 г. – Основан е град Агуаскалиентес. 1633 г.– Китайската династия Мин побеждава Холандската източноиндийска компания в Битката в залива Люолуо,...