Държавни служители попълвали декларации с невярно съдържание

08.09.2009 | 17:23
по статията работи: Апостол Апостолов
Престъплението се наказва с лишаване от свобода до 3 години. Отчетоха резултатите от проверката с колите на БЕХ
Държавни служители попълвали декларации с невярно съдържание

Министерството на икономиката енергетиката и туризма (МИЕТ) е констатирало нередности в Дирекцията "Европейски фондове за конкурентоспособност", която е Управляващ орган на Оперативната програма „Конкурентоспособност". Засечено е, че шестима служители в Дирекцията са попълнили декларации с невярно съдържание за конфликт на интереси. Това съобщи ресорният министър Трайчо Трайков. Справката за служителите е била известна още през миналата година, но тя така и не е достигнала до бившия икономически министър Петър Димитров. Сред нарушилите закона е и директорът на дирекцията Ивет Жаблянова. Министърът уточни, че сред лицата не е директорът на Изпълнителната агенция за малки и средни предприятия (ИАНМСП) Станимир Бързашки. Вече са изпратени сигнали до прокуратурата. Престъплението се наказва с лишаване от свобода до 3 години. Служителите ще бъдат отстранени от работа при започване на съдебното производство, разясни още Трайков.

Министърът заяви още, че за да се подобри работата по усвояването на евросубсидиите по ОП "Конкурентоспособност", в екипа на министерството има ново попълнение - експертът Жулиета Хубенова. Тя има дългогодишен опит в Европейската банка за възстановяване и развитие, както и отлични познания по програмите, свързани с малките и средните предприятия, изтъкна Трайков.

Министърът съобщи, че ведомството е поело ангажимент пред Брюксел до края на месеца да представи конкретни мерки за разрешаване на констатираните нередности по Оперативната програма.

Министър Трайков отчете и резултатите по случая със закупените от Българския енергиен холдинг (БЕХ) 77 луксозни коли. Проверката е била извършена от звено за вътрешен одит в министерството. В министерството е получено и становището на Агенцията за обществени поръчки. "Холдингът е заобиколил Закона за обществените поръчки (ЗОП) и директно се е договорил да купи колите на лизинг. Впоследствие е накарал дъщерните дружества да плащат месечните вноски за колите, които им е раздал", изтъкна Трайков. Поръчката е била разделена на 19 лота, като във всеки от лотовете е участвала по една фирма, която се е състезавала със себе си, разясни още той.

Предложените продажни цени са значително по-високи, от тези, на които съответните автомобили се продават в магазините, убеден е още Трайков. Автомобилите ще продължат да бъдат използвани от БЕХ. Според Трайков вина по случая има цялото ръководство на холдинга.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...