Близо 6000 календарни години неизползвани отпуски са натрупали държавните служители. Това става ясно от Доклада за състоянието на администрацията през 2010 г., който беше приет на вчерашното заседание на правителството.
Общо 2 166 699 дни отпуск имат да взимат чиновниците в държавната администрация, които наброяват 77 257. Все пак миналогодишната кампания на правителството за изчистване на натрупаните почивки е дала резултат, тъй като през 2009 г. невзетите дни са били 2 742 868.
Повече от един служебен мобилен телефон се пада на чиновник
става още ясно още от документа. Разходите за 78 136 апарата покрива държавата, а стационарните номера, които се използват от администрацията, са 71 138. Годишно за сметките за телефони отиват почти 28,5 млн лв.
Най-високи пък са заплатите във ведомствата, които се отчитат пред Народното събрание, като Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на личните данни. Там преди удръжките средното възнаграждение възлиза на 1088 лв. Сред министерствата на най-големи заплати се радват в МТСП* - 1071 лв. Най-много – с 36% за една година, са се повишили заплатите пък в земеделското министерство отчита още докладът (Впоследствие тази информация беше отхвърлена от министър Найденов). През 2010 г. средната заплата във ведомството е била 1056 лв., а само година преди това е възлизала на 777 лв.
Общо 57 администрации плащат повече от миналата година, като това става за сметка на намаляването на числеността на щата. Като цяло средно 661 лв. преди облагане с данъци взимат на месец чиновниците, информира вестник "Монитор".
В почти половината от службите са давани и допълнителни средства под формата на ДМС (допълнително материално стимулиране). Първенец по плащане на бонуси са агенциите, които също се отчитат на парламента. На премии са се радвали в три четвърти от тези ведомства. Друг начин за изплащане на допълнителни суми е включването в работа по проект срещу заплащане, което се прилага от една трета от държавните структури. Командировките в чужбина също са използвани като начин за мотивиране и стимулиране на служителите.
През 2010 година парите за външни експерти почти са се удвоили. Миналата година за консултации са дадени над 19 млн. лв. при 9 милиона през 2009 г. Докладът констатира и че все по-често се заобикалят конкурсите за назначаване на работа, като се уреждат хора под предлог за заместване.
Същевременно се отчита много ниска събираемост на наложените глоби от държавните органи.
При санкции за 132,15, млн лв. в хазната са влезли едва 41,6 млн. лв., което прави около една трета събираемост.
За да се повиши процентът й, авторите на доклада предлагат няколко мерки. Едната е да се намалява размерът на глобата, ако бъде платена веднага, какъвто метод бе въведен с актовете на КАТ. Друга идея е на глобените нарушители, които не са се издължили на държавата, да не им се издават документи. Най-тежката мярка, която тепърва ще се обсъжда, е длъжниците да полагат обществено полезен труд.
Някои дейности и правомощия на различни ведомства се дублират, става ясно още от доклада за администрацията. Покривали се например функциите на ДНСК и общините при забраните за достъп до строежи и при налагането на глоби по Закона за устройство на териториите. Кметове и регионалните инспекторати по образование пък имали еднакви функции за контрол на училищата. Дейности на регионалните центрове за здравеопазване и медицинският одит също се дублирали.
*Действителната средна месечна брутна заплата (СМБЗ) за 2009 г. в Министерство на труда и социалната политика (МТСП) по бюджета е в размер на 849,70 лв. За 2010 г. СМБЗ за 2010 г е 843,42 лв., т. е. отчита се намаление с 0,8%. спрямо 2009 г.
Заедно с допълнителните възнаграждения, изплащани от Техническата помощ на ОП "Развитие на човешките ресурси" (ОП РЧР), средна месечна брутна заплата за 2009 г. е 1031 лв., а за 2010 г. е 1071 лв., т.е. увеличението на заплатата, заедно с допълнителните възнаграждения за 2010 спрямо 2009 г. е с 3,88 %.
Това увеличение се дължи на факта че 118 служители получават две основни заплати - първата от бюджета и втората от Техническата помощ на ОП РЧР, съгласно действащото законодателство (ПМС № 67 / 14.04.2010 г.). Тези бройки представляват около 37% от общия състав на министерството. Вторите заплати не касаят всички служители в МТСП, а само работещите по усвояване на средствата по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Това стана ясно впоследствие от данни, предоставени от социалното минитерство.
От общо 319 бройки в МТСП в Главна дирекция "Европейски фондове, международни проекти и програми" през 2010 г. работят 149 служители, а след оптимизацията на персонала от 01.03.2010 г. стават 118 служители. Същите получават допълнителни възнаграждения, изплащани от Техническата помощ на ОП РЧР за работата им с 3 междинни звена - Агенция за социално подпомагане, Агенция по заетостта и Министерство на образованието, на което се дължи увеличението на средна месечна брутна заплата заедно с допълнителните възнаграждения.
Предоставената информация за 2009 г. е за реално изплатените от бюджета средства, а за 2010 г. са включени и допълнителните възнаграждения на служителите за
изпълнение на функции по управлението на финансовата помощ от ОП РЧР, изплащани от Техническата помощ на оперативната програма.
През 2010 г. е извършено намаление на числеността на персонала с 29 служители от 348 бройки на 319 бройки, което представлява 9%. Анализирайки горепосочените данни може да се направи извод, че в МТСП увеличение на основни работни заплати не е извършвано, посочват още от министерството на Тотю Младенов.