България трябва да говори по-решително в Брюксел и да защитава интересите си. Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков на открита лекция в престижния университет London School of Economics and Political Science. Той допълни, че независимо от това, че България е малка икономика, нашият глас е от значение и трябва да се възползваме от възможността в изработването на общите политики на ЕС.
Според финансовия министър успешното излизане на Европейския съюз от кризата е свързано с воденето на стабилна фискална политика във всяка една от държавите-членки, а България е доказала, че може да води такава политика.
След ирландската криза Европа няма яснота какъв е успешният икономически модел, който трябва да бъде следван, затова ЕС има нужда от нова история на успеха и трябва да преосмисли някои аспекти на общата си икономическа политика, за да бъде конкурентна на САЩ и на нововъзникващите икономики на изтока, каза още министърът на финансите.
През втория ден от работното си посещение в Лондон вицепремиерът и министър на финансите се срещна с британския си колега Джордж Осбърн.
Държавите от Европейския съюз със стабилна фискална политика, които са извън еврозоната, трябва да бъдат включени по-активно в изработването на постоянния механизъм за превенция и контрол на евентуални бъдещи кризи, заяви по време на срещата Дянков. Той добави: Този механизъм трябва да включва мерки срещу страни с висок дефицит, но прилагането единствено на наказания ще влоши положението на държави в криза, затова този механизъм трябва да е по-гъвкав.
Двамата министри обсъдиха общи позиции преди решителните срещи на финансовите министри от общността Брюксел през декември. Сред темите на разговора бяха и възможностите за комбинирано и по-гъвкаво използване на Кохезионния фонд, на структурните и земеделските фондове, както и реализирането на регионални инфраструктурни проекти и с максимално използване на достъпните ресурси, информират от Министерството на финансите.