Дянков: Бюджетният дефицит догодина ще бъде под 3%

16.11.2010 | 14:15
по статията работи:
Според финансовия министър Швеция може да се поучи от българската данъчна политика
Дянков: Бюджетният дефицит догодина ще бъде под 3%

Имаме всички основания да смятаме, че с бюджета за 2011 г. фискалната стабилност ще се подобри. Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков по време на годишната среща на бизнеса с правителството, предаде БТА. Той добави, че от 1 януари 2011 г. България ще бъде страната с най-ниска данъчна тежест в ЕС.

Все по-малка е ролята на държавата в преразпределението на БВП - през 2011 г. това ще бъде под 36%, съобщи Дянков. Според него това е най-ниското равнище за последните 20 години, а може би и в цялата история на статистиката и така се дават стимули на бизнеса и домакинствата.

Бюджетният дефицит за следващата година ще бъде под 3%, прогнозира финансовият министър В отговор на въпрос как възприема идеята на еврокомисаря Кристалина Георгиева за следване на данъчната политика на Швеция, министърът посочи, че България има най-добрата данъчна политика в ЕС и по думите му Швеция може много да се поучи от нас.

Реформите, които трябва да се извършат, са в областта на образованието, здравеопазването, администрацията, отчете вицепремиерът. Той добави, че в пенсионната реформа е постигнат успех с приемането на мерки, както и че финансирането на висшето образование през следващата година ще може да се насочи не само към броя студенти, но и към качеството на университетите, благодарение на рейтинговата система.

По повод науката Дянков изрази убеждението си, че мястото й е в университети. На фона на вълната протести на учените от БАН и студентите от СУ, той заяви, че само най-успешните и приоритетни за държавата сектори трябва да останат обособени в самостоятелни институти, предаде Dariknews.bg.

Ето какво още каза финансовият министър:

Моето убеждение и убеждението на правителството като цяло е, че науката принадлежи главно на университетите. Университетите са тези, които имат студенти, където се готви следващото поколение учени. Там е и срещата с бизнеса, на исканията към образованието и науката. От тази гледна точка през последните седмици активно се работи, главно в парламента за разработване именно на такава стратегия, така че българската наука да получи допълнителен стимул, допълнителен тласък и той да е главно в университетите. Разбира се, в някои науки, където има повече инвестиции, които са свързани с големи приоритети на държавата, например археологията, която е важна за културно-историческия туризъм, може и е хубаво да съществуват отделни институти, отделни по-големи звена, които да помагат за тези приоритети. Това е част от образователната реформа, която се готви.

По последни данни през третото тримесечие на 2010 г. има ръст на икономиката спрямо второто тримесечие на годината и спрямо третото на 2009 г., стана ясно още от думите на вицепремиера. Той добави, че "последните две години такива резултати не сме имали".

Финансовият министър заяви, че в България икономическият ръст се вдига, макар че в Европа се забавя. Според него това, което става в Европа, у нас ще се отрази след шест месеца. За радост две трети от нашия износ не е към Европа, а към Русия, Азия и Близкия Изток и от тази гледна точка ние сме в добра позиция. Така че не сме толкова зависими поне към момента от европейското развитие, коментира той, цитиран от Агенция "Фокус".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...