Малко е вероятно страните от ЕС да се споразумеят единодушно утре за промяна на договорите в съответствие с предложенията на Франция и Германия, за да се противодейства на дълговата криза в еврозоната. Това заяви българският министър на финансите Симеон Дянков в интервю за Dow Jones Newswire, пише БГНЕС.
По-вероятно е да се постигне споразумение между държавите членки на еврозоната и няколко други страни от ЕС, което да помогне за по-добра координация на икономическите политики, наблюдение на бюджетите им чрез европейски институции и поставяне на стриктни ограничения на дълговете и дефицитите, допълва финансовият министър.
"България ще подкрепи на 100% подобно предложение", заявява Дянков. Според него нито една държава членка на ЕС не би блокирала подобно споразумение. "Ние вече въведохме законодателни промени в съответствие с критериите от Маастрихт и съветваме всяка държава членка на ЕС да направи същото възможно най-скоро. Според нас трябва да има промени в договорите за ЕС, но не е необходимо това да става веднага..., можем да започнем с двустранни споразумения...Kолкото по-скоро бъдат постигнати, толкова по-добре", изтъква Дянков.
"България би се присъединила веднага към групата на страните със стриктни бюджетни правила. До известна степен, особено за Германия, е добре да има държави извън еврозоната, които да отговарят на тези правила. Нашият бюджет всъщност е по-строг, отколкото вероятно ще изискват правилата", завършва Дянков.
Лидерите на ЕС се събират днес и утре в Брюксел за среща на върха. Франция и Германия представиха предложения за подобряване на рамката на европейския валутен съюз. Двете най-големи държави в ЕС искат промяна на договорите за ЕС, която да засегне всички 27 държави-членки. Ако това не се постигне, ще се търсят по-ограничени промени, които да позволят координация на фискалните политики на държавите от еврозоната.