*Информацията е актуализирана към 17:20 часа
Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков откри кръгла маса на тема „За по-добро и ефективно регулиране. Практически въпроси - обмяна на опит между Нидерландия и България". Представени бяха опитът и добрите практики на Холандия в управлението на процесите, свързани с подобряване на бизнес средата и опростяване на регулаторните механизми на всички управленски нива. По думите на министър Дянков, холандският опит в опростяване на регулаторните режими е водещ в Европа и трябва да бъде приложен в максимална степен и у нас.
Вицепремиерът изрази надежда, че България ще се превърне в една от малкото държави-членки на ЕС, които успешно ще развият и прилагат холандския модел. Според министъра идеите и методологията, залегнали в модела, могат успешно да бъдат приложени и на общоевропейско равнище. Това би подобрило конкурентоспособността на Европейския съюз, която е чувствително по-ниска от тази на САЩ и Азия, в резултат и на неуспешното изпълнение на целите, заложени в Лисабонската стратегия до 2010 година.
Холандският модел на административно регулиране се основава на концепцията за намаляване на разходите на бизнеса чрез подобряване на работата на държавната администрация, поясняват от Министерството на финансите.
„Имаме възможност да се поучим от този модел и да станем един от образците в цяла Европа", подчерта още Дянков пред участниците във форума.
В момента от около 360 нормативни актове 128 имат отношение към регулаторните режими за бизнеса, а общата стойност на административната тежест надхвърля 100 млн. лева. Общата стойност на административната тежест за бизнеса надхвърля 103 млн. лв. По този повод междуведомствена работна група под ръководството на МИЕТ предложи и правителството прие план за промени в законодателството, които облекчават регулациите с една четвърт (около 26 млн. лв.), съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пред участниците в кръглата маса. Общата стойност на административните разходи, произтичащи от това законодателство, е над 161 млн. лв. Предложените мерки ще доведат до намаляването й с 20% до 2012 г. В момента се прави преглед на още 20 нормативни акта, като очакванията ни са за допълнително намаляване на административната тежест с още 15 на сто, обобщи той.
МИЕТ работи върху премахването и намаляването на регулаторните режими, както и на таксите за предоставяне на административни услуги. Изпълнението на програмата на Европейската комисия за намаляване на ненужния административен товар е сред основните задачи на министерството. Реализацията на тази програма ще подобри работата на държавната администрация така, че да пести време, усилия и разходи на бизнеса и гражданите.
Основните промени трябва да доведат до по-широко използване на електронното подаване на сведения. Администрацията ще събира данни служебно от други държавни органи, вместо те да бъдат изисквани от бизнеса. Ще бъдат премахнати някои излишни задължения за информиране. Ще се намали честотата за подаване на данни, ще се опрости терминологията и сложността на нормативните разпоредби.
Намаляването на административната тежест с 20% до края на 2012 година е прието за национална цел на страната ни в съответствие с европейското законодателство. Изпълнението на тази цел е заложено като мярка в правителствената програма за по-добро регулиране, приета на 1 юни тази година.
„Добрата регулаторна рамка е сред основните фактори за успеха на всеки бизнес, а оттам - и за растежа и стабилността на икономиката", подчерта министър Трайков. „Облекчаването на административната тежест и административните режими са решаващи за подобряване на бизнессредата и за реалната подкрепа за фирмите. Разполагаме с достатъчно механизми, с които да спестим на компаниите пари - от такси и от време за административно обслужване. В този случай печеливши са и двете страни - и бизнесът и администрацията", каза Трайков.