Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков нападна Европейската комисия (ЕК), че методиката й за оценка на финансовото състояние на отделните страни е сбъркана, пише вестник "Сега".
Поводът бе, че на последното си заседание във вторник късно вечерта Съветът на икономическите и финансовите министри от ЕС (ЕКОФИН), не промени оценката си, според която България е сред страните, които имат някакви икономически неравновесия. Вчера Дянков коментира, че методиката на Брюксел за определяне на дисбаланси е сбъркана, и увери, че изобщо няма почва за притеснения.
ЕК посочва като риск за България например, че заплатите растат прекалено бързо. Според нашия вицепремиер този коментар е смешен - след като сме най-бедната страна в ЕС, нормално е заплатите да растат най-бързо. При това забележката на Брюксел, че цената на труда расте по-бързо от производителността, беше вярна за годините на бума, но в кризата положението се промени.
Според Дянков друга тревога на Еврокомисията - за съотношението на привлечения частен капитал спрямо брутния вътрешен продукт - също е неуместна, защото не отчита, че страни като България трябва да растат икономически по-бързо от средното за ЕС. "За такива държави във всеки учебник по макроикономика в първите две глави пише, че за да растат по-бързо, трябва да привличат и повече капитали", пояснява министърът. "България е в група от 14 държави с макроикономически дисбаланси заедно с Холандия, с Великобритания, и тази група е по-добрата", смята Симеон Дянков.
Оценките на ЕК за България са част от механизма за ранно предупреждение, въведен миналата година. Те не обхващат шестте закъсали страни начело с Гърция, за които се прилагат спасителни програми. Първата оценка бе направена точно преди година и сочеше същите рискове за България.