На днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) министърът на финансите Симеон Дянков и синдикатите не постигнаха съгласие за това от кога да започне вдигането на стажа и възрастта за пенсия. След края на заседанието Дянков обяви, че отстоява идеята си стажът да започе да се вдига от 1 януари 2011 г. Синдикатите пък напуснаха демонстративно заседанието и обявиха, че ще обмислят стачни действия, тъй като тяхното желание е вдигането на стажа да зпочне плавно от 2015 г. Бизнесът обяви, че подкрепя идеята на финансовия министър, а самият той оповести, че повече консултации по този въпрос няма да се провеждат.
Редно е да се почне веднага с пенсионната реформа, за да може и нашето бъдеще и бъдещето на нашите деца да е такова, че те да не страдат от липсата на реформи, каза пред журналисти финансовият министър Симеон Дянков след заседанието на НСТС.
По думите на Дянков най-тежката тема на днешното заседание е била тази от кога започва плавното вдигане на стажа и възрастта за пенсиониране. Знаете моето мнение и това на синдикатите, допълни той.
Министърът заяви, че е отстоявал позицията си, която е била подкрепена и от министър Трайков. Министър Дянков каза пред журналисти вчера, че защитава идеята стажът да се вдига от 1 януари 2011 година, каквото становище изразиха по-рано и от международния валутен фонд (МВФ).
По думите му решението ще се вземе на заседание на Министерския съвет. Консултациите в тристранния съвет са приключили. Проектът на Кодекса за социално осигуряване е съгласуван със социалните партньори и следващата седмица влиза на заседание на МС, допълни Дянков.
Според него темата за пенсионната реформа е много болна не само за България, но и за всички страни в Европа заради демографските процеси. Отлагането на днешната реформа за утре ще задълбочи проблемите и вместо сега да ги решаваме ще трябва това да стане след 4-5 години, добави министърът.
По-рано днес синдикатите напуснаха демонстративно заседанието на НСТС. Лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа" Пламен Димитров и Константин Тренчев обявиха, че синдикатите събират стачните си комитети в понеделник, за да решат ще има ли ефективни стачни действия. По думите им причината за предстоящите действия е изненадващото предложение на министъра на финансите осигурителният стаж за пенсия да започне да нараства още от следващата година. Тренчев заяви, че очаква след завръщането на премиера от Брюксел да се види кой в крайна сметка решава нещата.
--------------------
Преди началото на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) председателят на Българската стопанска камара (БСК) обяви, че камарата подкрепя предложенията на финансовия министър Симеон Дянков и на МВФ осигурителният стаж необходим за пенсиониране да расте още от 2011 г. Предложението на БСК е от следващата година да се вдигат успоредно и възрастта и стажа с по три месеца на година, каза Данев, цитиран от БТА.
Пли влизането си на заседанието президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев заяви, че ако се върнат на изходна позиция по отношение на стажа, ще бъде прекратен диалогът. По думите му е крайно време да се разбере кой управлява тази държава.
"Има компромисен вариант, договорен с министър-председателя и сложен на масата онзи ден", заяви Пламен Димитров, президент на КНСБ. "Ако някой има други идеи и те са против Бойко Борисов, и ако това е господин Дянков, трябваше да излезе пред министър-председателя си и в прав текст да го каже. Ако може да понесе такъв кръст, министър Дянков да излезе срещу премира, ние после ще излезем срещу него", каза още той. Според Димитров идеята за увеличаване на стажа въобще не може да бъде обсъждана на днешното заседание, тъй като я няма представена в писмен вид. Димитров заяви, че ако някой иска да върне в изходно положение целия въпрос, който се обсъжда вече няколко месеца, сигурно иска протести, стачки.
Сред препоръките на МВФ след приключването на техническата мисия на институцията по покана на вицепремиера бе вдигане на стажа за пенсия с шест месеца от следващата година, повишаване на осигурителните вноски за пенсия в първия стълб с 2 на сто от 2011 г. до 18% и затягане на контрола върху получателите на пенсии за инвалидност, припомня Dariknews.bg.
Единствената сигурна мярка в новия проект на кодекса е вдигането на вноската за пенсия с 1,8% от догодина, която беше гласувана от правителството с бюджета на НОИ.