За повишаване на растежа и заетостта в България ще са необходими още по-смели реформи и по-големи капиталови разходи, например за базова инфраструктура, осигурени чрез усвояване на еврофондовете. Това са препоръките, които Международният валутен фонд (МВФ) даде на страната ни след редовната си визита у нас, повторени от министъра на финансите Симеон Дянков, предаде БТА.
Министър Дянков коментира, че през последните 18 години, откакто работи с международната финансова институция, е останал с впечатлението, че тя "не си позволява в подробности (...) конкретно да предложи каква е стъпката за развитие на растежа"
Заключенията на Фонда бяха представени от ръководителя на мисията за България Катрина Пърфийлд по време на пресконференция вчера (2 октомври 2012 г.). Тогава тя информира, че прогнозите на МВФ сочат ръст на БВП на страната от 1%, 12,5% ниво на безработицата и 2,5% средногодишна инфлация.
Международната институция препоръча въвеждането на по-смели структурни реформи и ограничаване на възможностите за ранно пенсиониране. Според Пърфийлд правителството трябва да направи всичко възможно да запази дефицита нисък, защото това е буфер срещу несигурната икономическа среда навън.
Препоръките на МВФ бяха цитирани от финансовия министър преди днешното заседание на Министерския съвет (МС), след като вчера той е получил констатациите на мисията. Повишението на БВП може да стане благодарение на по-силното вътрешно търсене, вследствие на доброто усвояване на структурни фондове на Европейския съюз (ЕС), каза Дянков, цитиран от Агенция "Фокус".
За да повиши икономическия си растеж и нивото на заетостта, на държавата ни ще са ѝ необходими още по-смели реформи. Осигуряването на по-големи капиталови разходи чрез „все така доброто усвояване“ на еврофондовете е най-добрият стимул за растежа, са посочили още от Валутния фонд.
.