ЕБВР прогнозира 2.6% ръст на БВП през 2011 г.

22.03.2011 | 11:56
по статията работи:
Главният икономист на банката коментира, че износът е важен не само за растежа на икономиката, но и за да я превърне в икономика на иновациите
ЕБВР прогнозира 2.6% ръст на БВП през 2011 г.

България може да постигне икономически растеж от 2,6 на сто през 2011 г., предвижда Европейската банка за възстановяване и развитие. Главният икономист на банката Ерик Берглоф обаче предупреди, че пред станата ни стоят редица предизвикателства.

Най-голямото ни притеснение е, че уроците от кризата няма да се превърнат в реформи. Цените се покачват, а последиците от кризата избледняват много бавно, коментира икономистът. По думите му трябва да се предприемат мерки, за да се намалят рисковете от възстановяването на икономиката.

Той предупреди, че износът е важен не само за растежа на икономиката, но и за да я превърне в икономика на иновациите. В допълнение той коментира, че България трябва да подобри бизне средата си, ефективността на митниците, както и да премахне някои административни бариери пред бизнеса и да улесни процедурите за разрешаване на търговските спорове.

Според икономиста в целия регион трябва да се подобрят капиталовите пазари.

Нашето правителство дойде на власт в най-тежката част на кризата, заяви от своя страна вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. Той добави, че първото нещо, което е било направено, е да се намалят харчовете.

ЕБВР залага 1% по-нисък ръст от правителството, защото е по-консервативна и не знае "местната флора и фауна", коментира министърът. Предстои среща с Европейската банка, на която ще бъдат обсъдени капиталовите пазари и фондовата борса. Дянков обясни, че след законовите промени, следва промяна и по отношение на борсата и централния депозитар, които да работят по-добре съвместно. До две седмици финансовият министър ще представи визия в Министерския съвет на развитие на капиталовия пазар, стана ясно по време на събитието, предаде БГНЕС.

Ние смятаме да задържим нивото на данъци и ще правим реформи, където е необходимо, за да не увеличаваме данъците, заяви още финансовият министър. Дянков допълни, че това е целта, която правителството си е поставило още с идването и резултатът вече е виден: България е страната с най-ниски данъци в Европейския съюз. Ако ме попитате коя е най-добрата реформа, която сме направили, ще ви отговоря: Това, което ние не направихме - увеличаване на данъците.

Финансовият министър призна, че предстоят няколко реформи, които все още не са направени. Първата е в сектора на здравеопазването, където е имало няколко смени на министри. Друг сектор, където има нужда от сериозни промени, е образованието - средното и университетското.

Надявам се, че след кризата българите ще станат по-внимателни в убеждението си за това как правителството трябва да действа. Кризата трябва да дисциплинира хората, категоричен бе Дянков, цитиран от Dariknews.bg.

По думите му 20 години от началото на прехода всички са обяснявали колко правителствата са корумпирани и неефективни, но когато става дума за собствения им проект казват: Трябват ни 5 млн., защото нашият проект е най-добрият и ако не ни ги дадете, Европейският съюз ще се ядоса.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...