Бизнесът с боклук в ЕС е много податлив на корупционни практики, показват данните на доклад на Европейската комисия, цитиран от Inews.bg.
Eкспертите в бранша са на мнение, че трябва да има повече прозрачност, за да бъдат достигнати поставените от Брюксел цели за по-ефективно използване на природните ресурси.
Системите за управление на боклука се оперират от безброй компании и организации, заради което е трудно да се установи кой и как действа в този сектор, както и какви средства се харчат.
Поради тази причина ЕК ще преразгледа законодателството в тази сфера през май, като редица специалисти работят по въпроса как системите да бъдат управлявани по-прозрачно.
Целта е повечето остатъчни продукти от пазарните дейности и производствата да достигат да предприятията за обработка на отпадъците.
Това от своя страна ще намали разходите за потребителите и за опазването на околната среда. Поставените цели са до 2020 г. 50% от битовия отпадък да бъде рециклиран.
В доклада се посочва, че в държавите членки, в които управлението на боклука не е ефективно, води до допълнителни разходи за гражданите. Сложната система от договори за обществени поръчки и на потоците на финансиране между компании, властите и гражданите означава, че има много начини, чрез които парите могат да потънат в нечий джоб, става ясно от документа.
Според анализа на ЕК тази сфера е една от най-податливите на корупционни практики. Загубите от тях са възлизали през 2010 г. на 2 млрд. евро.
В някои страни е установено, че общински средства са пренасочвани към фирми, близки до властимащите. В някои случаи става дума и за нелегално финансиране на партии, пренасочване на евросредства и лично забогатяване.