ЕК иска да закрием 130 стари депа за депониране на отпадъци

26.01.2014 | 14:25
по статията работи: Елица Елефтерова
В противен случаи ни грози иск срещу страната
ЕК иска да закрием 130 стари депа за депониране на отпадъци

През последните 6 месеца са подписани най-много договори за изграждане на депа за отпадъци като в момента се изпълняват 19 проекта, които трябва да гарантират, че ще има нови депа, а старите ще бъдат закрити. Това заяви в ефира на БНР министърът на околната среда и водите Искра Михайлова.

За 7 години действие на оперативната програма са изградени и завършени 2 депа за депониране на отпадъци в София и Ботевград”.

Всички останали предвидени и проектирани са включени в проекти на асоциации за управление на отпадъци, в които се включват българските общини. Те са заварени на етап оценка на договорите, но не са със сключени договори или са до провеждане на процедура на избор за изпълнител.

Процедурата на ЕК срещу България е започнала през месец април 2012 г. като е открита е наказателна процедура и според Михайлова, още тогава се е знаело, че ако не се предприемат необходимите мерки тя ще прерасне в иск срещу страната. Целта е съществуващите 130 депа за депониране на отпадъци да бъдат закрити.

Министър Михайлова посочи, че към края на 2009 г. работата на старите депа е трябвало да приключи. По линия на Оперативна програма „Околна среда” за периода 2007-2013 г. са отделени над 350 млн. евро, които да бъдат инвестирани в построяване на нови отговарящи на всички изисквания депа.

Към момента претенциите на Европейската комисия към страната ни са за 113 стари депа. За период от 2009 г., когато е трябвало да приключим с тях, до момента са закрити само 17, допълни министърът на околната среда и водите.

Друга посока, по която министерството работи е за рекултивация на затворени стари депа като от такъв тип са 47. Според Михайлова е била поискана допълнителна финансова подкрепа от ЕК, за да може броят на този вид депа да бъде над 70.

За заменките

По думите на Михайлова заменки са извършвани от всички управления без изключение. Според нея, когато става дума за гори и територии в защитени зони, природни или национални паркове, позицията на МОСВ ще бъде тези замени да бъдат абсолютно контролирани, да се знае с каква цел се правят и да се гарантира, че няма да има строителство извън разрешеното според режима на териториите.

Полагат се усилия за създаване на ясни правила например общи устройствени планове на общините, планове за управление на защитени зони и планове за управление на природните и национални паркове.

Работя по опазване на националните паркове в България и гарантирам, че ако се извършва дейност ще бъде в рамките на околната среда и опазване на богатството на България”, завърши министър Михайлова.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 21.03   1191 г. – Целестин III става римски папа. 1201 г. – Българо-византийски войни: Започва Обсадата на Варна. 1590 г. – Персийско-османска война...