Румъния и България трябва да продължат да работят по изпълнението на критериите за присъединяване към Шенген, така че тези, които не желаят влизането на двете страни в зоната, да имат възможно най-малко аргументи да му се противопоставят. Това заяви днес еврокомисарят Сесилия Малмстрьом, отговаряща за вътрешните въпроси, предаде Аджерпрес.
Тя посочи също, че по темата за присъединяването на двете страни не трябва да се намеват политически въпроси, защото става въпрос за чисто технически процедури. Темата за Шенген и проблемът с ромите са "два паралелни въпроса", стана ясно още от думите на еврокомисаря, предаде БТА.
През декември експерти от ЕС ще направят оценка на резултатите, постигнати от двете страни. Ако критериите не са изпълнени и Румъния и България не бъдат приети в Шенген, това ще може да стане и по-късно.
Значи не става въпрос за "сега или никога", отбеляза еврокомисарят.
Включването в Шенгенското пространство трябва да се основава на конкретни постижения, заяви за БТА говорителят на ЕК Микеле Черконе.
Комисията подкрепя усилията на двете страни за приемане в Шенгенското пространство. Включването в него трябва да се основава на конкретни постижения, а България и Румъния трябва да покажат, че всички условия за внасяне на кандидатурале изявление на френският държавен секретар по европейските въпроси Пиер Льолуш, че решение за влизане на България и Румъния в Шенгенското пространство не бива да се взема преди лятото на другата година.
За оценката на изпълнението на подготовката за членство отговаря Съветът на ЕС, който трябва да вземе решение единодушно след консултации с ЕП за премахване на контрола по вътрешните граници. ЕК участва като наблюдател в изготвянето на тази оценка, допълни Микеле Черконе, който е говорител на комисар Сесилия Малмстрьом
Според него изготвянето на оценката продължава и поради това сега е прекалено рано е да сеговори докъде е стигнала подготовката на двете страни и кога могат да бъдат приети в Шенгенското пространство.