*Информацията е актуализирана към 14:30 часа
България трябва да продължи дълбоките реформи в съдебната система и полицията, до средата на тази година да приеме ефективен закон за конфискуване на незаконно имущество, както и да създаде орган за установяване и санкциониране на конфликта на интереси. Това препоръчва междинният доклад на Европейската комисия, който ще бъде представен в Брюксел. В него е записано още, че до редовния доклад през юли у нас трябва да бъдат постигнати достатъчно резултати срещу организираната престъпност и корупцията.
В документа с положителен знак са отбелязани продължаващата ангажираност на властите със Стратегията за реформа в съдебната система, решението за създаване на специализиран съд, реформата в митниците и промените в закона за конфликт на интереси, предаде БНР.
"За да се запази реформаторския устрем, България следва да предприеме стъпки за по-нататъшно усъвършенстване на съдебната практика и на начина, по който са структурирани, управлявани и си сътрудничат съдебната власт, полицията и другите следствени органи", се подчертава в документа.
Отбелязан е и нарастналият брой на присъдите за корупция по върховете на властта, като същевременно се подчертава, че по някои емблематични случаи на корупция, измами, конфликт на интереси и организирана престъпност са издадени оправдателни решения.
В рамките на механизма за сътрудничество и проверка за България бе посочена необходимостта от приемане на изменения в конституцията, които премахват всички двусмислия по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система.
Препоръчва се гарантиране на по-прозрачен и ефективен съдебен процес чрез приемане и прилагане на нов Закон за съдебната власти на нов Граждански процесуален кодекс, предаде БТА. ЕК смята за нужно докладване за въздействието на тези нови закони и на Наказателно-процесуалния кодекс и Административно-процесуалния кодекс, преди всичко върху досъдебната фаза.