Все още съществуват съществени различия между размерите на таксите, стипендиите и заемите за студенти в цяла Европа. Това посочва доклад на Европейската комисия (ЕК), който включва общо 33 европейски държави. От всички тях единствено в Германия таксите бяха напълно премахнати.
В доклада се посочва, че много от държавите обвързват своята система на финансиране с учебните резултати. Така от 2014 г. в Естония такси плащат само студентите, които нямат добри оценки. Подобна зависимост между таксите и лошите резултати има и в други страни като Чешката република, Испания, Хърватия, Унгария, Австрия, Полша и Словакия.
Междувременно най-скъпо излиза висшето образование във Великобритания. Там обаче таксите не се заплащат веднага, а едва след дипломирането на студентите, когато доходите им надхвърлят определен праг. Относително високи такси се заплащат предварително от студентите в Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Унгария, Нидерландия и Словения.
В общо пет европейски държави студентите не плащат никакви такси. Това са Шотландия, Финландия, Норвегия и Турция. На другия полюс, където всички бакалаври плащат, са девет държави - Чешката република, Нидерландия, Португалия, Словакия, Обединеното кралство, Исландия и Лихтенщайн.
Според доклада на Комисията в повечето страни в Европа само малък процент от студентите получават стипендии. В девет държави всички (Кипър, Дания, Малта, Финландия) или мнозинството от студентите (Люксембург, Нидерландия, Обединено кралство (Шотландия), Швеция, Норвегия) получават стипендии. Исландия е единствената държава, в която няма система за държавни стипендии, макар че това понастоящем е предмет на разисквания.
Държавно субсидираните заеми за студенти играят съществена роля за подпомагането на студентите в приблизително половината от обхванатите страни. По подобен начин, също в приблизително половината от страните, при подпомагането се отчитат семейните обстоятелства като цяло и помощта не се изплаща пряко на студентите, а под формата на данъчни облекчения за родителите или семейни надбавки.