ЕК забрана за участие на китайските компании в изграждането на 5G мрежи в Европа

31.01.2019 | 15:15
по статията работи: econ.bg
Европейският съюз обмисля предложения, които на практика да доведат до фактическата забрана на оборудване на Huawei Technologies за мобилни мрежи от следващо поколение
ЕК забрана за участие на китайските компании в изграждането на 5G мрежи в Европа
Снимка: БГНЕС

Европейският съюз обмисля предложения, които на практика да доведат до фактическата забрана на оборудване на Huawei Technologies за мобилни мрежи от следващо поколение (5G мрежи), заявиха за Ройтерс четирима висши представители на ЕК. Това ще увеличи международния натиск върху най-големия производител на телекомуникационни устройства в света.

Въпреки че усилията на Европейската комисия в тази насока са все още на много ранен етап и могат да се окажат сложни за осъществяване, този ход бележи промяна в позицията на ЕС в условията на нарастващи опасения за сигурността на Запада от Китай.

Според цитираните от Ройтерс неназовани висши европейски служители, една от възможностите, които се разглеждат от Европейската комисия, е да се измени закона за киберсигурността от 2016 година, който изисква фирмите, участващи при изграждането на ключова инфраструктура, да предприемат подходящи мерки за сигурност.

Чрез изменение на дефиницията за т.нар. "критична инфраструктура", така че в нея да се включат и мобилните мрежи от пето поколение (5G), законът ще попречи ефективно на бизнесът в ЕС да използват оборудване, предоставено от всяка държава или компания, която е заподозряна в използване на нейното оборудване за шпионаж или саботаж.

Могат да бъдат необходими и други промени, като например промени в правилата за възлагане на обществени поръчки, добавиха висшите европейски служители. Те подчертаха, че всичките промени не са свързани само с една единствена компания (визирайки "Хуавей") и са предизвикани от по-широките опасения за националната сигурност по отношение на Китай.

Говорителка на Huawei заяви преди дни, че "Huawei е отворена и ангажирана да работи с европейските институции за разработване на стандарт за киберсигурност за Европа", добавяйки, че откриването на нов център за киберсигурност в Брюксел през март подчертава ангажимента на компанията към Европа. "Huawei има ясен опит в киберсигурността", посочи говорителката и подчерта, че "Хуавей" отрича отправените обвинения в шпионаж и саботаж.

Китайското правителство отрече нееднократно, че има намерение да шпионира Запада и осъди като неоснователна забраната, наложена в САЩ и Австралия, за използване на китайски доставчици при изграждане на 5G мобилните мрежи.

Посланикът на Китай в ЕС Чжан Мин е отправил подобно послание на частна среща в ЕК с комисаря по технологиите Андрус Ансип на 29-и януари, като е заявил, че Huawei не трябва да бъде изключен от 5G търговете в Европа, заяви един от източниците на Ройтерс.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...