ЕК иска България да се погрижи за сметищата си*

21.11.2012 | 15:05
по статията работи: Петя Бързилска
Ако не се получи удовлетворителен отговор, ЕК може да предяви иск срещу страната ни в Съда на ЕС
ЕК иска България да се погрижи за сметищата си*
Снимка: Булфото

Европейската комисия (ЕК) поиска от България да се погрижи сметищата в страната да отговарят на законодателството на ЕС. Искането е част от хоризонтално действие, което засяга няколко държави членки.

Съгласно правото на Евросъюза депонирането на отпадъци следва да се използва единствено като последна възможност и може да се извършва единствено при условие, че са избегнати последиците за здравето на човека и околната среда.

България пое ангажимент да закрие сметищата, които не отговарят на изискванията на законодателството на ЕС, припомнят от ЕК. Въпреки че е постигнат известен напредък, продължават да съществуват 124 сметища, които са в нарушение на законодателството.

Поради това Комисията е изпратила мотивирано становище, което е вторият етап в производството за установяване на неизпълнение на задължения, в което дава на България два месеца за отговор.  Ако не бъде получен удовлетворителен отговор, ЕК може да предяви пред Съда на Общността иск срещу България.

ЕК също така поиска от България, както и от Кипър и Португалия, да предприемат допълнителни мерки за улесняване на реализацията на интелигентните транспортни системи (ИТС).

С Директива 2010/40/ЕС се подкрепя реализацията на интелигентни транспортни системи при пътния транспорт и връзката му с други видове транспорт. Комисията приема спецификации с цел да гарантира общата и оперативна съвместимост и последователността при реализацията и използването на ИТС.

България и другите две държави обаче не са транспонирали изцяло посочената директива в националното си законодателство, въпреки че от тях е поискано да направят това до 27 февруари 2012 г.

В съответствие с директивата държавите членки гарантират, че приетите от Комисията спецификации се прилагат при въвеждането на ИТС приложения и услуги.  Закъснялото транспониране на директивата може да осуети ефективността и навременното прилагане на тези спецификации. Искането на Комисията е под формата на мотивирано становище в рамките на производството за установяване на неизпълнение на задължения. 

Ако съответните държави членки не информират Комисията в двумесечен срок за мерките, които са предприели, за да гарантират пълно съответствие с правото на ЕС, Комисията и по този въпрос може да предяви срещу тях иск пред Съда на ЕС.

Впоследствие от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) обявиха, че започва изпълнението на проект „Изпълнение на дейности по закриване и рекултивация на общински депа за битови отпадъци на територията на Република България, които не отговарят на нормативните изисквания“. Той е финансиран от Оперативна програма „Околна среда” и е на стойност над 97,6 млн. лв.. Средствата са предоставени безвъзмездно на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда /ПУДООС/ за изпълнение на функциите по реализацията на проектите за закриване на депата.

Точният размер на заделените средства е 97 627 253,99 лв., от които 82 983 165,89 лв. от Европейския фонд за регионално развитие и 14 644 088 лв. от Държавния бюджет на Република България. С тях ще бъдат рекултивирани и закрити 37 общински депа, които не отговарят на нормативните изисквания, и ще бъдат рекултивирани и озеленени 1 620 декара общински терени, на чиито площи са се намирали депата. Срокът за изпълнение е до юни 2015 г.

*Информацията е актуализирана към 18.30 ч.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...