ЕК иска да възстанови доверието в LIBOR и EURIBOR

18.09.2013 | 16:40
по статията работи: Момчил Лалев
С новите правила, предложени от Комисията, референтните показатели трябва да станат по-стабилни и надеждни
ЕК иска да възстанови доверието в LIBOR и EURIBOR

Днес (18 септември) Европейската комисия (ЕК) предложи проект на законодателен акт, с който смята да увери хората, че референтните показатели не се манипулират. За това информираха от пресслужбата на ЕК.

Референтният показател е индекс, изчислен въз основа на представителен набор от базови данни, който се използва като референтна цена за даден финансов инструмент или финансов договор или за оценяване на резултатите на инвестиционен фонд.

С новите правила референтните показатели трябва да станат по-стабилни и надеждни, манипулирането на показателите - по-трудно и ще се разкрива по-лесно, като същевременно бъде внесена яснота кои органи са отговорни и следят референтните показатели, обясняват от Комисията.

Правилата допълват предложенията на ЕК, по които Европейският парламент (ЕП) и Съветът постигнаха съгласие през юни 2013 г. и според които манипулирането на референтните показатели ще се смята за пазарна злоупотреба, наказуема със строги административни глоби.

Манипулирането на Лондонския междубанков лихвен процент (LIBOR) и Европейския междубанков лихвен процент (EURIBOR) доведе до многомилионни глоби в евро за няколко банки в Европа и САЩ. В ход са и проверки по твърдения за манипулиране на референтните показатели за някои суровини и на валутни курсове. Цените на финансови инструменти в размер на трилиони евро зависят от тези показатели и милиони жилищни ипотечни кредити също са свързани с тях, коментират още от ЕК.

Манипулирането на показателите може да доведе до значителни загуби за потребителите и инвеститорите, да наруши функционирането на реалната икономика и подкопае доверието в пазара.

Предложението е в съответствие с принципите, договорени неотдавна на международно равнище от Международната организация на комисиите по ценни книжа (IOSCO) и засяга най-разнообразни показатели, т.е. не само показатели за лихвени проценти, като LIBOR, но и стокови показатели например. То обхваща всички показатели, използвани за определяне на цената на финансови инструменти, допуснати до търгуване или търгувани на регулиран пазар, като деривати върху енергоносители и валути, деривати, които се използват във финансови договори, като ипотечни кредити, и тези, които се използват за оценка на резултатите на инвестиционни фондове.

Предложението цели да разгледа възможните недостатъци на всеки етап от изготвянето и използването на тези референтни показатели. Крайната цел е да се осигури достоверност на референтните показатели, като се гарантира, че при изготвянето им няма конфликти на интереси, че те отразяват икономическата действителност в съответствие със своето предназначение и че се използват правилно.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...