Кабинетът прави преглед на съществуващите агенции и анализ кои от тях може да бъдат закрити. До 18 септември всички министерства трябва да направят преглед на административните структури към тях, като се наблегне на възможността за закриване на държавни и изпълнителни агенции и преминаване на функциите им към съответното министерство.
Това е записано в указанията на Министерството на финансите за подготовката на бюджета за 2014 г., които вече са разпратени до всички министерства, информира в. "Стандарт". Целта е да се спестят държавни пари. Ведомствата трябва да поемат ангажименти за разходи чрез обществени поръчки или сключване на договори само при обезпечен бюджет, пише още в указанията на МФ. Освен това администрацията не трябва да допуска натрупване на просрочени задължения към бизнеса.
В указанията на Министерството на финансите са посочени и препоръки от страна на Европейската комисия, които биха могли да се изпълнят с приемането на бюджета за 2014 г., пише в. Стандарт". Страната ни може да не се съобрази с тези препоръки, като се мотивира пред Брюксел. От ЕК например препоръчват да се направи цялостна данъчна стратегия, така че да се увеличат приходите в бюджета и държавата да се справи със сенчестата икономика.
От комисията посочват и че данъците върху тока у нас са ниски. България обаче е договорила с ЕС график за вдигане на акцизите върху енергийните източници. От 2014 г. засега предстои увеличаване само на акциза на природния газ. Ако природният газ се използва за моторно гориво, акцизът ще се увеличи от 0,85 лв. на 5,1 лв. за гигаджаул. Така метанът за автомобилите ще поскъпне с 30 ст. на кг. А ако природният газ се използва като гориво за отопление, акцизът ще се увеличи от 0,10 лв. на 0,60 лв. за гигаджаул.
Сред препоръките на Брюксел е и да се създаде независим орган, който да контролира бюджетната политика и да изготвя анализи и съвети. От ЕК искат постепенно да се премахнат възможностите за ранно пенсиониране, както и мъжете и жените да се пенсионират на една и съща възраст. По отношение на образованието ЕК ни критикува, че обучението не е свързано с пазара на труда. В здравеопазването Брюксел изтъква влошения здравен статус на населението, въпреки че броят на леглата в болниците е най-голям спрямо останалите нови страни членки на ЕС.