ЕК иска освободените от аналогова телевизия честоти да се използват за бърз Интернет

28.10.2009 | 17:44
по статията работи:
Това ще допринесе за постигането на целта до края на 2013 г. 100% от населението на ЕС да мизползва високоскоростен широколентов Интернет
ЕК иска освободените от аналогова телевизия честоти да се използват за бърз Интернет

Когато цифровата телевизия замести старата ни аналогова телевизия, 80% от радиочестотите, използвани за предаване на телевизионни сигнали, ще бъдат освободени. Това означава, че те могат да бъдат използвани за нови, иновационни услуги, които работят с радиочестотния спектър, като се започне от безжичен Интернет и по-съвременни мобилни телефони и се стигне до нови канали за интерактивна телевизия с висока разделителна способност.

Отдалечените региони може би ще спечелят най-много от това развитие, тъй като безжичните широколентови комуникации могат да използват новите честоти за предоставяне на високоскоростен Интернет в райони, до които фиксираните мрежи още не са стигнали.

Днес Европейската комисия (ЕК) представи планове за съгласувано разпределение на такива радиочестоти, с което се насърчават инвестициите и конкуренцията при тези потенциални нови услуги. Ако разпределението на новоосвободените радиочестоти - така наречения "цифров дивидент" - между новите услуги се съгласува в цяла Европа, това би могло да даде тласък на икономиката в размер на 20 до 50 милиарда евро. Планът за пълното оползотворяване на потенциала на цифровия дивидент включва Европейския парламент и държавите-членки на ЕС и отчита важната роля, която те трябва да играят.

„Цифровият дивидент е уникален шанс „широколентовият достъп за всички" да се превърне в реалност в цяла Европа и да се стимулират някои от най-иновативните сектори на икономиката ни. Европа обаче ще извлече най-доброто от цифровия дивидент, само ако работим заедно по съвместен план. Комисията осъществи тясно сътрудничество с държавите-членки, Европейския парламент, сектора и представителите на потребителите, за да изготви такъв план", заяви Вивиан Рединг, комисар на ЕС по въпросите на информационното общество и медиите.

С приетите днес от Комисията предложения относно цифровия дивидент държавите-членки се приканват да ускорят изключването на аналоговата телевизия и да приключат този процес до 1 януари 2012 г. Пет държави-членки (Финландия, Германия, Люксембург, Холандия и Швеция), както и САЩ вече са показали, че изключването на аналоговата телевизия може да се осъществи бързо.

Предложенията целят също така да реализират потенциалното икономическо въздействие в размер на 20-50 милиарда евро в резултат на ефикасно европейско съгласуване на цифровия дивидент (постижимо за 15 години, в сравнение с несъгласувани действия на отделните държави).

За тази цел в предложенията се излага, как една част от освободените честоти, а именно радиочестотната подлента 790-862 MHz (честотите, които стигат много далече и преминават през сгради), може да се използва за подкрепа на предоставянето на нови безжични услуги, като например мобилните телефонни услуги от 3-то и 4-то поколение, които дават възможност за преки видеовръзки, неограничено навигиране в интернет и бързо изтегляне на данни от него с помощта на мобилен телефон.

Това ще допринесе за постигането на целта до края на 2013 г. 100% от населението на ЕС да могат да използват високоскоростния широколентов Интернет.

Комисията заяви, че с цел максимално въздействие на тези мерки, тя ще хармонизира техническите условия за използване на радиочестотната подлента 790-862 MHz, така че единният пазар да не е разпокъсан, когато държавите-членки на ЕС отворят тази подлента за нови услуги в своите страни. Доставчиците на услуги, производителите на устройства и създателите на приложения ще могат да осъществяват трансгранична стопанска дейност, а за потребителите ще бъде по-лесно да ползват съответните роуминг услуги по време на пътуванията си. Подобен подход през 90-те години на 20-ти век положи основата за въвеждането на мобилните телефони със стандарт GSM.

Освен това Комисията предложи заедно с Европейския парламент и Съвета да набелязват стратегически цели, като например скоростта на предоставяне на цифровия дивидент за други цели, освен за радиоразпръскване с висока мощност, договарянето на обща европейска позиция в преговорите със съседни държави относно радиочестотите на цифровия дивидент и възможното съгласуване на бъдещи цели на ЕС във връзка с използването на по-ефективни технологии в рамките на цифровия дивидент.

През първата половина на 2010 г. Комисията ще потърси съдействието на Европейския парламент и Съвета за съставяне на план-график („пътна карта") и ще продължи дебатите със сегашни и потенциални потребители на честотната лента относно въпроси от по-дългосрочно значение, преди окончателното изготвяне на предложенията си.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...