ЕК ни отпуска още 185 млн. евро за затварянето на АЕЦ "Козлодуй"

24.11.2011 | 12:59
по статията работи:
Преди да бъде предоставена финансовата подкрепа от Съюза, България и другите 2 страни, които ще получат пари - Словакия и Литва, ще трябва да изпълнят няколко условия
ЕК ни отпуска още 185 млн. евро за затварянето на АЕЦ "Козлодуй"

Европейската комисия (ЕК) предложи днес да осигури допълнителна помощ от ЕС в размер на 500 млн. евро с цел да компенсира спирането на атомните електроцентрали в България, Литва и Словакия. Според съобщение на Комисията средствата ще допринесат за продължаване на безопасното извеждане от експлоатация на атомните електроцентрали „Козлодуй ", „Игналина" и „Бохунице".

Предложението предвижда за България допълнителни 185 млн. евро до 2020 г., за Литва - 210 млн. евро до 2017 г., а за Словакия 105 млн. евро до 2017 г. (по цени за 2011 г.).

Новата финансова помощ следва да подкрепи усилията на трите държави-членки, които носят пълната отговорност за ядрената безопасност, включително за финансирането на извежданията от експлоатация, отбелязват от Комисията. Помощта на Съюза за извеждане от експлоатация на атомни електроцентрали има за цел постигане на необратимост на процеса на извеждане от експлоатация и отстраняване на основните източници на радиационна опасност.

Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер заяви: „В интерес на нашите граждани е тези реактори да бъдат изведени безопасно от експлоатация и никога да не бъдат пускани отново. Тази допълнителна финансова подкрепа ще помогне на трите държави-членки да извършат по график изваждането на горивото и извеждането от експлоатация на въпросните ядрени реактори. Това е ясен израз на солидарност на ЕС, за когото ядрената безопасност е приоритет".

Преди да бъде предоставена финансовата подкрепа от Съюза, България, Словакия и Литва ще трябва да изпълнят няколко условия, а именно:

  • Законодателството на ЕС относно ядрената безопасност и управлението на ядрените отпадъци трябва да бъде изцяло въведено.
  • Държавите-членки трябва да създадат правни рамки за своевременното натрупване на националните финансови ресурси за покриване на останалите финансови нужди. Това ще гарантира, че държавите-членки ще са в състояние постепенно да поемат необходимите финансови отговорности.
  • На Комисията трябва да бъдат представени подробни планове за извеждане от експлоатация. Тези планове ще бъдат основа за проследяване на усвояването на финансовата помощ от Съюза.

Сумата, която ЕК ни отпуска, е доста по-малка от тази, която страната ни поиска. Припомняме ви, че преди дни министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обяви, че България е поискала от ЕК допълнителни 450 милиона евро за спирането на четирите малки блока на АЕЦ "Козлодуй".

До момента сме получавали два пъти компенсации. Първия път те бяха приблизително 550 милиона евро, а втория - 300 милиона евро. Втората сума трябва да бъде оползотворена в периода 2010-2013 година.

Отпусканите от Еврокомисията пари отиват във фонд "Козлодуй". Една част се използват за ядрената ни централа, а с другата се финансират основно мерки за енергийна ефективност.

Като предварително условие за присъединяване към ЕС, България, Литва и Словакия трябваше да се ангажират да спрат и впоследствие да изведат от експлоатация своите ядрени реактори - блокове 1 до 4 на АЕЦ „Козлодуй", блокове 1 и 2 на АЕЦ „Игналина" и блокове 1 и 2 на на АЕЦ „Бохунице V1". И трите държави-членки изпълниха своите задължения и всички реакторни блокове бяха затворени в срок.

В израз на европейска солидарност ЕС се ангажира да предостави известна финансова помощ за извеждането от експлоатация на тези реактори. ЕС не се е ангажирал да финансира изцяло всички разходи, отбелязват от ЕК. Предложените 500 млн. евро са в допълнение на вече поетите ангажименти. За общата финансова помощ от ЕС за трите държави-членки до края на 2013 г. се предвиждат 2847,8 млн. евро по сегашни цени (1367 млн. евро за Литва, 613 млн. евро за Словакия и 867,8 млн. евро за България).

Според ЕК предложението да се предостави допълнителна финансова помощ след 2014 г. допринася за общата ядрена безопасност в ЕС. То позволява по-добро проследяване на цялостното приключване на извеждането от експлоатация, тъй като сумите и разпределението им ще бъдат обвързани с постигнатия напредък, отбелязват от ЕК.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...