Европейската комисия сега обмисля начините, по които страните членки на Европейския съюз биха могли да въведат данък върху финансовите трансакции, след като лидерите на най-влиятелните страни в света отхвърлиха идеята за прилагане на тази мярка на глобално равнище. Това заяви днес председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу, цитиран от ДПА.
Множество европейски страни призоваха за въвеждане на този данък, за да подпомогнат възстановяването на икономиките и бюджетите си след световната икономическа криза. Преди седмица обаче лидерите на страните от групата Г-20 отхвърлиха идеята за световен данък, припомня Българската телеграфна агенция.
Комисията "като цяло одобрява" въвеждането на данък върху емисиите на въглероден диоксид от петролни горива като част от усилията за борба с глобалното затопляне, заяви Барозу. Той допълни, че страните-членки на Общността трябва бързо да подкрепят приемането на "по-строги и по-мъдри" правила, които да осигурят възможност за налагане на глоби на държавите, които натрупват прекомерни дефицити и държавни дългове, информира Асошиейтед прес.
Барозу определи бюджетната дисциплина на 27-те страни членки като "жизненоважна" за работата на еврозоната, предаде БТА.
"Нямаме време за губене. Бих искал да имам тези нови правиладо началото на идната година", каза председателят на ЕК след среща с новия премиер на Финландия Мари Кивиниеми.
В началото на седмицата Барозу изпрати на европейските правителства предложения за подобряване на координацията на националните икономически политики и контрол на националните бюджети. Според новото предложение страните, които не спазят финансовите правила, могат да бъдат глобени или да им бъдат отказани европейски субсидии.