Европейската комисия (ЕК) обсъжда възможността за премахването на формата на т.нар. „тройка“, която управлява изплащането на дълга на Гърция. В нея влизат трите основни кредитора на южната ни съседка – Международния валутен фонд (МВФ), Европейската централна банка (ЕЦБ) и ЕК.
Алтернативата за тази промяна може да бъде официално разгледана по време на посещението на новия гръцки премиер Алексис Ципрас в Брюксел, което е насрочено за края на седмицата, твърди европейски дипломатически източник, цитиран от ТАСС.
Според неговата информация в Комисията разглеждат възможността за елиминирането на „тройката“, която в момента осъществява контрола върху изплащането на задълженията на Атина.
От Брюксел обаче са на мнение, че подобна промяна може да влезе в сила само ако от новото гръцко правителство потвърдят, че ще продължат курса на „бюджетни икономии и структурни реформи“.
„Тройката“ се свърза с големите икономически ограничения, които търпят гърците в последните три години. Заради това тази форма може да бъде премахната и да бъде въведен нов режим на диалог с Атина“, твърди източникът.
По неговите думи с подобни действия от Комисията възнамеряват да направят символична отстъпка за новото правителство в южната ни съседка и да удовлетворят желанието на гласоподавателите на СИРИЗА. В замяна обаче от ЕК ще настояват правителството на Алексис Ципрас да продължи политиката на икономически ограничения.
Един от най-големите кредитори на Атина - Германия изключва възможността за опрощаване на дълга на балканската държава. Миналата седмица немският канцлер Ангела Меркел коментира, че очаква от новото гръцко правителство да продължи да изпълнява ангажиментите си към своите кредитори.
Германският министър-председател акцентира върху това, че спасителната програма за Гърция изтича в края на февруари месец. Меркел припомня, че последният транш от финансовата помощ все още не е получен от Атина и това ще стане само ако страната продължи да спазва поетите ангажименти.