ЕК организира обществено обсъждане на защитата на горите от промените в климата

01.03.2010 | 16:41
по статията работи:
Площта на горите и другите залесени площи в ЕС възлиза на около 176 милиона хектара
ЕК организира обществено обсъждане на защитата на горите от промените в климата

Европейската комисия прие днес Зелена книга, в която са разгледани варианти за подхода на Европейският съюз в областта на опазването на горите, както и относно информацията за техните ресурси и тяхното състояние. Отговорите от страна на обществеността, държавите-членки, институциите на ЕС и други заинтересовани страни на поставените в Зелената книга въпроси ще послужат като указание за Европейската комисия по въпроса дали е необходимо допълнително действие на равнището на ЕС.

Съдържание и предназначение на Зелената книга

В Зелената книга са посочени основните предизвикателства, стоящи пред европейските гори. В нея са разгледани съществуващите информационни системи в тази област и наличните инструменти за опазване на горите, а също са формулирани и редица въпроси във връзка с разработването на вариантите за бъдеща политика. Зелената книга е част от документацията, разработвана във връзка с приетата от Комисията през април 2009 г. Бяла книга относно адаптирането към изменението на климата.

Като се има предвид, че компетенции в областта на горскостопанската политика имат най-вече държавите-членки, дебатът би следвало да се насочи към промените, които изменението на климата обуславя в областта на стопанисването и опазването на европейските гори, както и към начина, по който би следвало да се развива политиката на ЕС в тази област, с оглед да се увеличи нейният принос към инициативите на държавите-членки.

Горите и изменението на климата

Горите имат многобройни и взаимно свързани обществени, стопански и екологични функции. Те осигуряват работни места, доход, а също и суровини за промишлеността и за енергетиката на база възобновяеми източници. Освен това, горите осигуряват защита на почвите, селищата и инфраструктурата, регулират запасите от прясна вода и допринасят за опазване на биоразнообразието. По отношение на изменението на климата, чрез своя прираст горите действат като „поглътители" на основния парников газ - въглеродния диоксид (CO2 ), но биха могли да бъдат и източник на CO 2 - когато биват изсичани, или при пожари, бури и болести по дърветата. Също така, горите регулират местните и регионални климатични условия.

Площта на горите и другите залесени площи в ЕС възлиза на около 176 милиона хектара, което съответства на над 42% от сухоземната повърхност на ЕС. Площта на европейските гори непрекъснато се е увеличавала в течение на над 60 години и днес представлява 5% от световната горска площ. Повечето гори в ЕС имат прираст по отношение на обема на дървесината и въглеродното съдържание, като по този начин отстраняват допълнителни количества CO2 от атмосферата. Глобално погледнато, обаче, както показват неотдавнашни данни, обезлесяването (главно в развиващите се страни), а също и другите изменения в земеползването, са причина за около 12-15% от глобалните емисии на CO2 .

През последното столетие средната температура в Европа се е повишила с близо 1 °C и, съгласно най-оптимистичните прогнози, до 2100 г. ще се повиши с още не по-малко от 2 °C. Този бърз темп на дължащото се на човешка дейност изменение на климата надхвърля естествената способност на екосистемите за адаптация. В резултат от това, цели области ще станат неподходящи за някои видове гори, което ще предизвика разместване в естественото разпределение на дървесните видове и ще доведе до промени в прираста на съществуващите горски насаждения. Очаква се екстремните събития като бури, горски пожари, засушавания и горещи вълни да станат много по-чести и/или по-силни, което допълнително ще увеличи натиска върху горите.

Следващи стъпки

Общественото обсъждане на Зелената книга ще се проведе от 1 март до 31 юли 2010 г., на уебсайта "Вашият глас в Европа". В рамките на обсъждането, Европейската комисия ще организира семинар и среща на заинтересованите страни - в Брюксел, на 3 юни (по време на Зелената седмица). Също така, Зелената книга ще бъде обсъдена и на конференция на тема опазване на горите, която се организира от испанското председателство и ще се проведе в Испания на 6 и 7 април.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...