Европейската комисия подкрепи идеята на Монако за вписването на рибата тон сред застрашените животински видове. Търговията с продукти от рибата да бъде извършвана под текстовете на Конвенцията за международната търговия със застрашени видове, поиска Монако и това предложение ще бъде обсъдено от страните от ЕС на 21 септември. Ако бъде прието, през март 2010 година, по време на среща на организацията на ООН за борба с незаконната търговия със застрашени видове CITES може да се стигне и до временна забрана на търговията на атлантическа риба тон по целия свят за срок от 2 години.
Позицията на ЕС на срещата на организацията, която ще се проведе в Катар, ще бъде изработена съобразно последните научни изследвания и препоръките на учените.
„Днешното решение е много важна стъпка за опазването на вида", изтъкна комисарят по опазването на околната среда на ЕС Ставрос Димас. Поради важното решение обаче финалната позиция на общността относно улова на риба тон ще бъде взето след анализ на научните данни, уточни Джо Борг, комисар по въпросите на рибарството в ЕС.
Решението наистина е важно и засяга бъдещето на „рибарските" общности в много европейски страни. Асоциации на рибари от Кипър, Франция, Гърция, Италия, Малта и Испания вече определиха позицията на Брюксел като „безсмислица".
Атлантическата риба тон се движи от водите на Северния Атлантически океан до Средиземно море. Уловът на този вид се активизира от средата на 90-те години и достигна своя пик през 1996 година, когато са уловени над 50 хил. тона. Около 80% от улова на рибата се изнася за Япония, където е основна суровина за местния деликатес суши.