Европейската комисия подписа меморандума за разбирателство с Гърция. Документът е парафиран късно в сряда вечерта, като става дума за нова програма за подкрепа на стабилността. По линия на Европейския механизъм за стабилност (ЕМС) — защитния инструмент на Европа, създаден през 2012 г. в отговор на световната финансова криза — ще могат да бъдат отпуснати заеми в размер до 86 млрд. евро през следващите три години, при условие че гръцките власти проведат реформи за преодоляване на съществените икономически и социални предизвикателства, както е посочено в меморандума за разбирателство.
След месеци интензивни преговори програмата ще спомогне за премахването на несигурността и за стабилизирането на икономическото и финансовото положение, като ще помогне на Гърция да се върне към устойчив растеж, почиващ на стабилни публични финанси, повишена конкурентоспособност, функциониращ финансов сектор, създаване на работни места и социално сближаване.
В меморандума за разбирателство се излагат подробно конкретните цели и ангажиментите за реформи, които са необходимо условие за предоставянето на финансиране по ЕМС. Изплащането на средствата е обвързано с постигането на напредък при изпълнението. Изпълнението ще се следи от Комисията в сътрудничество с Европейската централна банка (ЕЦБ) и когато това е възможно — с Международния валутен фонд (МВФ). Това ще става посредством редовни прегледи.
„С помощта на програмата гръцките власти имат възможност да възстановят взаимното доверие и финансовата стабилност, които са предпоставки за връщане на гръцката икономика към растеж. Това, което е от значение сега, е бързото провеждане на договорените реформи. Това ще позволи на Гърция да възстанови конкурентоспособността и да гарантира устойчив икономически растеж“, заяви заместник-председателят, отговарящ за еврото и социалния диалог, Валдис Домбровскис, който подписа меморандума за разбирателство от името на Комисията.
По думите на комисар Пиер Московиси, отговарящ за икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз, договарянето на тази програма е много добра новина за Гърция и за целия Европейски съюз, тъй като с нея се създават условия за повече растеж, стабилност, инвестиции и работни места.
Ето някои примери за поставените от Комисията акценти:
- поетапно въвеждане на схема за гарантиран минимален доход и осигуряване на общодостъпни здравни грижи, -
- гаранции, че усилията, които се изискват от всички, са пропорционални на техните доходи,
- насочване на икономиите към области, които не се отразяват пряко на портфейла на обикновените граждани, като например намаляване на разходите за отбрана, или отстраняване на неефективността в много области на публичните разходи, действия срещу запазени интереси, например постепенно премахване на благоприятното данъчно третиране за корабособствениците и земеделските производители, или на голям брой освобождавания, например при ставките за ДДС за някои острови, или на необосновани субсидии
- подкрепа за ролята на социалните партньори и за модернизирането на системата за колективно договаряне,
- борба с корупцията, укриването на данъци и недекларирания труд, подкрепа за една по-прозрачна и по-ефективна публична администрация, включително чрез преминаване към по-независима данъчна администрация, преструктуриране на министерствата и въвеждане на по-добра зависимост между възнагражденията и служебните задължения.
С цел да се допълни програмата и да се осигурят максимални изгледи за нейния успех, на 15 юли Комисията представи План за работни места и растеж в Гърция. До 2020 г. ще бъдат предоставени около 35 милиарда евро за инвестиции в хората и предприятията. Ако равнището на първоначалното предварително финансиране за програмите за финансиране в Гърция за периода 2014—2020 г. бъде увеличено със 7 процентни пункта,1 милиард евро от отредените за страната средства могат да бъдат предоставени по-бързо в началото на периода за нови проекти, съфинансирани от ЕС.