Европейската комисия (ЕК) понижи категорията на България, Франция и Германия по отношение на макроикономическия баланс на страната. От пресцентъра на европейската институция посочват, че ЕК ще задълбочи процедурата за тези три държави. Тези действия са част от т.нар. Годишен преглед на растежа 2015 г.
„От 16 страни, чиито икономики бяха определени през ноември м.г. като страдащи от макроиконимически дисбаланси, Комисията задълбочи процедурата по отношение на три страни, като ги премести в по-тежки категории в шестстепенната скала за оценка (виж таблицата по-долу): Франция (категория 5), Германия (категория 3) и България (категория 5). За две страни ЕК започна наблюдение на макроикономическите дисбаланси: Португалия и Румъния, за Словенияоценката беше облекчена“, обясняват от институцията.
Според оценката на Комисията за България, държавата страда от прекомерни дисбаланси, които изискват решителни политически действия и специално наблюдение. От институцията допълват, че проблемите във финансовия сектор през 2014 г. са предизвикали „загриженост“ по отношение на банковите практики у нас.
“В допълнение подобряващата се, но все още негативна, външна позиция, корпоративната свръхзадлъжнялост и слабата гъвкавост на пазара на труда продължават да представляват макроикономически рискове и заслужават внимателно наблюдение”, обясняват от ЕК.
От ЕК допълват, че през март ще бъде организиран нов кръг от двустранни срещи със страните членки, за да даде възможност да се обсъдят конкретните доклади за страните. До средата на април се очаква държавите да представят националните си програми за реформи.
Източник: Европейска комисия