Международните кредитори са постигнали принципно споразумение на техническо равнище с Атина. Това потвърди говорителят на Европейската комисия (ЕК) Аника Брайдхарт. По нейните думи сега остава то да бъде утвърдено на политическо равнище.
"В момента имаме споразумение на техническо равнище между експертите на институциите и гръцките власти. Нямаме обаче политическо споразумение", обяснява Брайдхарт.
Следващата стъпка на политическо ниво ще бъде направена по време на телеконферентен разговор между представители на финансовите министерства на страните от Европейския съюз (ЕС), който трябва да се проведе следобед.
По-рано днес стана ясно, че южната ни съседка и международните кредитори са постигнали консенсус по отношение на бюджетните показатели на страната за следващите три години. Двете страни се договориха за конкретна рамка, според която през 2015 г. първичният бюджетен дефицит на Гърция трябва да се равнява на 0,25% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Още през 2016 г. той трябва да бъде заменен от излишък от 0,5% от БВП, през 2017 г. - от 1,75%, а през 2018 г. от излишък в размер на 3,5% от БВП.
По думите на източници от кабинета на гръцкия премиер Алексис Ципрас заложените в споразумението параметри за бюджетния дефицит ще позволят на страната да запази около 20 млрд. евро от държавните приходи за икономическо развитие. Според тях тези "меки" реформи не задушават страната, а оставят възможност за икономически растеж.
Междувременно излезе информация за конкретните мерки по Меморандума към споразумението на Атина с кредиторите. Те предвиждат постепенно премахване на изключенията при ранното пенсиониране в страната, както и за изготвяне на цялостен план за рекапитализация на банковия сектор в страната. Заедно с това Атина трябва да премахване отстъпките от ДДС, с които се ползват някои гръцки острови при продажбите на стоки и услуги, в срок до 2016 г.
Меморандумът е част от проектозакон, който се състои от два члена. Първият от тях съдържа споразумението за заем от 86 млрд. евро за Гърция и новия Меморандум, а вторият – предварителните мерки за отпускането на първия транш. Очаква се той да бъде в размер на не по-малко от 25 млрд. евро. Вероятно проектозаконът ще бъде гласуват от гръцкия парламент на заседание утре (12 август).