Европейската комисия (ЕК) внимателно проучва критиката за прекалено ниски заплати в някои немски компании, която Белгия отправи миналия месец. Страната обозначи практиката на немците като „социален дъмпинг“, припомня „Би Би Си“.
На немска територия някои компании осигуряват надница от едва 3 до 4 евро на час, без каквато и да е социална защита, изтъкват белгийски политици. Това се отнася особено много за източноевропейските работници, най-вече от Полша, България и Румъния. Месният сектор, който „запали“ скандала, получава стабилни критики и от немски наблюдатели.
По данните на Комисията, 7,5 милиона души работят в условия на т.нар. „миниработен“ режим в Германия. Служителите печелят близо 450 евро на месец, без да заплащат данъци или да са включени в пенсионната система посредством облаганията. Освен всичко друго, те са изключени и от удръжките за социална защита и такава не им се полага.
За сравнение, в Белгия нископлатените работници получават 12-13 евро на час и имат задължението да допринасят за цялата система на социална защита, както им се удържат и пълноценно всички данъчни налози.
Всичко започна от недоволството на белгийски кланици, които обвиниха немската си конкуренция в подбиване на пазара посредством ниските заплати. Писмото до Комисията бе изпратени от белгийския министър на икономиката Йохан Ванде Ланот и министъра на труда Моника де Конинк в средата на март тази година.
Лявото крило в Германия също критикува текущото статукво. Томас Хендел от партия Linke уточни, че само Германия и Малта нямат установена със закон минимална работна заплата, от всичките 27 държави-членки на ЕС.