ЕК предвижда еднакво финансиране за всички фермери

26.06.2012 | 17:06
по статията работи: Теодора Пенева
България иска по-гъвкаво изготвяне на "зелен" елемент в Общата селскостопанска политика
ЕК предвижда еднакво финансиране за всички фермери

Необходимо е изискването за задължителен "зелен" компонент в бъдещата Обша селскостопанска политика (ОСП) да бъде по-гъвкаво, заяви българският зам.-министър на земеделието и храните Светлана Боянова по време на международната конференция за бъдещето на ОСП, която се проведе днес в София. Това информираха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

Според зам.-министъра въвеждането на директно плащане от този тип трябва да бъде така направено, че да донесе максимални екологични ползи, при това без да застрашава жизнеспособността на сектора. Прилагането на „зеления“ елемент има своята логична обосновка, но трябва да се даде повече гъвкавост при определяне на дела му, за да се постигне по-добро насочване на помощта и ефективно изразходване на средствата.

Предложеният дял на плащането е в размера на 30% по първия стълб и на 25% по втория. Това са прекалено високи нива, смята Боянова.

По реформата на ОСП България подкрепя по-справедливото разпределение на средствата и изравняването на нивата на подпомагане, което ще позволи на новите държави-членки на Европейския съюз (ЕС) да повишат по-бързо своята конкурентоспособност. "Очакваме един от основните резултати на реформата да бъде справедливото третиране на всички фермери на територията на целия ЕС, независимо в коя държава се намират", посочи зам.-министър Боянова.

От своя страна Михаил Димитру, директорът на дирекция "Програми за развитието на селските райони" в Европейската комисия (ЕК) информира, че институцията предлага в рамките на следващия програмен период да се изравни подпомагането на фермерите, без значение от вида на земеделието.

Българските представители изразиха и подкрепа за идеята за прехвърлянето на средства между двата стълба на ОСП, която да отразява различните икономически, агроклиматични и регионални условия на отделните държави-членки. В момента предложеният процент е 5, но България настоява прехвърлянето от втория към първия стълб да бъде поне 10%.

Общата селскостопанска политика в периода 2014-2020 ще бъде с опростени правила както за бенефициентите, така и за администрацията. Дебатът по бъдещата политика за земеделието и селските райони продължава, като страната ни взема активно участие в подготовката на законодателството в тази област. През есента на 2012 г. предстои дебат по общата финансова рамка и определянето на финансовите пакети за отделните страни-членки на ЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...