ЕК предлага мерки за намаляване на разходите за широколентов достъп

26.03.2013 | 14:33
по статията работи: Елица Елефтерова
Високоскоростният широколентов достъп е от ключово значение за единния цифров пазар

Европейската комисия предлага мерки за намаляване на разходите за широколентов достъп. Комисията е предложила нови правила, чиято цел е да се намалят с 30% разходите за разгръщане на високоскоростния достъп до интернет, съобщават от комисията.

Строителните работи акумулират до 80% от разходите за изграждане на високоскоростни мрежи. С днешното предложение на дружествата може да бъдат спестени разходи от порядъка на 40-60 млрд. евро.

Високоскоростният широколентов достъп е от ключово значение за сектора на далекосъобщенията и, в по-широк смисъл, за единния цифров пазар, който ЕК се опитва да изгради.

В момента разгръщането на широколентовия достъп е забавено заради разнообразни правила и административни практики. „В повечето случаи действащите правила вредят на конкурентоспособността на Европа“, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Нели Крус.

Представеният днес проект на регламент се основава на най-добрите за момента действащи практики в Германия, Испания, Франция, Италия, Литва, Нидерландия, Полша, Португалия, Словения, Швеция и Обединеното кралство, но предоставя уреждането на организационните въпроси до голяма степен на държавите членки.

„Искам да разкъсам примката на бюрокрацията, която ни пречи да постигнем това. Европейската комисия иска да осигури по-бърз и по-лесен начин за получаване на широколентов достъп“, посочва още Крус.

Правилата ще започнат да се прилагат пряко в целия ЕС след одобрение от страна на Европейския парламент и Съвета. Комисията иска да предприеме действия в четири основни проблемни области:

  • Да се гарантира, че новите и санираните сгради предлагат възможност за високоскоростен широколентов достъп.
  • Да се осигури достъп при справедливи и разумни условия, включително по отношение на цената, до инфраструктурата, като например съществуващите канали, тръби, шахти, кутии, стълбове, мачти, антенни уредби, кули и други носещи конструкции.

  • Да се сложи край на недостатъчната координация на строителните работи, като се дава възможност на всеки мрежов оператор да сключи споразумения с други доставчици на инфраструктура.

  • Да се опрости сложната и времепоглъщаща процедура на издаване на разрешения, особено за мачти и антени, като предоставянето или отказът за издаване на разрешение по принцип става в срок от шест месеца и се даде възможност исканията да се внасят чрез единно звено за контакти.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...