Европейската комисия вече се подготвя за бъдещите политически „неудобни” граждански законодателни инициативи, които ще станат възможни след влизането в сила на клаузата за пряка демокрация в Лисабонския договор, предаде EUobserver.
Съгласно клаузата подписите на 1 млн. граждани на ЕС по какъвто и да е въпрос задължават ЕК да обмисли законова инициатива по съответния проблем. Как, обаче, да се изпълни тази процедура – този проблем тормозеше дълго време Комисията. Решението стана ясно вчера (31.03.10) – комисарят по администрацията Марош Шефчович изложи правилата съгласно които ще се прилага клаузата.
Според ЕК броят на подписите (един милион) трябва да бъде събран от граждани от поне девет страни-членки, като за всяка страна-членка има определена квота. Възрастта за гласуване е същата, каквато е и за изборите за Европейски парламент. Подписите могат да се събират в срок от една година, но когато достигнат 300 хил., организаторите на инициативата трябва да попитат ЕК дали тя е допустима. Критерият за допустимост ще бъде оценяван по това дали въпросът попада в правомощията на ЕК.
Веднага щом инициативата е регистрирана, Комисията трябва да каже дали ще даде законово предложение или не в срок от четири месеца. Оттам насетне, обаче, няма срок, в който ЕК да е задължена да изготви предложението.