ЕК предложи регламент за разводите на международни двойки

24.03.2010 | 14:59
по статията работи:
България е сред страните, поискали "засилено сътрудничество" в областта на бракоразводните дела
ЕК предложи регламент за разводите на международни двойки

Днес Европейската комисия предложи конкретно решение - закон, който ще позволи на двойките да избират правото на коя страна да се прилага за развода им. Предложеният регламент на ЕС ще бъде в помощ на двойките с различно гражданство, двойките, живеещи разделени в различни страни или заедно в чужда страна. Целта е да се намали тежестта за децата и да се защитят по-слабите партньори при споровете при развод. В ЕС годишно има около 300 000 международни брака.

Всяка година хиляди европейци се оказват в трудно положение, защото всяка страна от ЕС прилага собствена система за определяне на приложимото право при разводите. Днешното предложение е в резултат на искане от 10 държави-членки (Австрия, България, Франция, Гърция, Унгария, Италия, Люксембург, Румъния, Словения и Испания) и ще бъде първият случай в историята на ЕС, в който се използва механизмът на „засиленото сътрудничество".

„Международните двойки могат да се окажат изправени пред всякакви правни проблеми, които превръщат трагедията на развода във финансова и емоционална катастрофа, от която страдат хората," заяви заместник-председателят на Комисията и комисар на ЕС по въпросите на правосъдието, основните права и гражданството Вивиан Рединг.

Хиляди двойки се оказват в трудно лично положение, поради това че националните правни системи досега не предоставят ясни отговори на техните проблеми. В много случаи пострадват децата и по-уязвимите партньори. Не искам хората в ЕС да бъдат оставени сами да се справят със сложните международни разводи. Искам те да разполагат с ясни правила, за да знаят винаги какви са възможностите им. Ето защо решихме да действаме днес, допълни тя.

Днешната ситуация при двойките от различни националности е сложна:

  • 20 страни от ЕС определят правото на коя страна да се прилага въз основа на критерии за привръзка, като гражданство и дългосрочно пребиваване, за да се уреди разводът на съпрузите от право, свързано с тези критерии.
  • 7 държави - членки на ЕС (Дания, Латвия, Ейре, Кипър, Финландия, Швеция и Великобритания), прилагат националното си право.

Тези противоречия в правилата за приложимото право водят до правни усложнения и до тежки разходи, като затрудняват разводите по взаимно съгласие и планираните разводи.

Комисията предложи днес обща формула за решаване на това чии правила да се прилагат за международните двойки. Според предложения регламент:

  • Международните двойки ще разполагат с повече контрол върху осъществяването на раздялата си. Те могат да решат правото на коя държава се прилага за развода, при условие че един от съпрузите има връзка със съответната страна. Например шведско-литовска двойка, живееща в Италия, би могла да поиска от италианския съд да приложи шведското или литовското право.
  • Когато самите двойки не могат да се разберат за това, съдилищата ще разполагат с обща формула, за да определят чие право ще се прилага.

Двойките ще могат също да се договарят за това кое право да се приложи за развода им, дори и да не предвиждат да се разделят. Това ще им осигури по-голяма правна сигурност, предсказуемост и гъвкавост и ще допринесе за това съпрузите и децата им да бъдат защитени от сложни, продължителни и болезнени процедури.

Предложенията имат също за цел по-слабите съпрузи да бъдат защитени от несправедливо третиране в процедурата за развод. В момента този от двамата, който може да си позволи да плати пътни и правни разноски, може да „побърза да сезира съд" в друга страна, така че делото да се урежда от право, което защитава неговите интереси. Например, ако единият съпруг от двойка поляци се премести във Финландия, след една година може да поиска развод там без съгласието на другия съпруг.

Чрез новите правила в участващите държави-членки ще се избегне това търсене на по-изгодната юрисдикция (известно като „forum shopping"), като се гарантира, че ще се прилага правото на страната, в която живее с партньора си по-слабият съпруг, или правото на страната, в която партньорът на по-слабия съпруг е пребивавал последно с него.

Сега държавите членки на ЕС трябва да гласуват започването на засиленото сътрудничество от 10-те страни. Европейският парламент също трябва да даде съгласието си.

10 правителства поискаха от Комисията да предложи решение. Използването на процедурата на засилено сътрудничество е добър знак, че ЕС разполага с гъвкавостта да помогне на гражданите си, дори и при трудни правни проблеми. Целта ми е да гарантирам, че гражданите могат да се възползват изцяло от правото си да живеят и работят навсякъде в Европа, заяви комисарят по правосъдието на ЕС Вивиан Рединг.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...