Европейската комисията предложи изготвянето на „Съвместна програма на ЕС за презаселване". Тази програма цели превръщане на презаселването в рамките на ЕС в по-ефективен инструмент за закрила на бежанците, като се осигури по-тясно политическо и практическо сътрудничество сред държавите-членки на ЕС. Настоящата инициатива се отнася до презаселването на бежанци от трети държави в държава-членка на ЕС.
Презаселването е прехвърляне на бежанци от първата страна на убежище в друга страна, в която могат да започнат нов живот и да намерят постоянна закрила. Голямата част от бежанците по света са от развиващите се страни в Азия и Африка. Връщането в тяхната страна на произход е предпочитаният вариант за повечето от тях. Но за някои от бежанците, и по-специално за онези, които са уязвими, това не е вариант. Презаселването е единственото решение за тях. Много от тези бежанци са най-уязвимите лица, като деца, сами жени с деца, травмирани или сериозно болни лица.
Голямата част от търсещите убежище по света се намират на места, които са далеч от ЕС. Те са в съседни на тяхната страна на произход държави или в същия регион в Африка, Азия и Близкия изток. Приемащите ги страни често са развиващи се страни с ограничени ресурси, които не могат да интегрират голям брой бежанци.
Преценката на Върховния комисариат за бежанците към Организацията на обединените нации (ВКБООН) е, че само за 2010 г. от приблизително 10 млн. бежанци по света, 203 хиляди ще се нуждаят от презаселване. През 2008 г. някои от държавите по света предложиха да презаселят около 65 000 бежанци. От тях 4 378 или 6,7 % са презаселени в някоя от държавите-членки на ЕС.
Броят на бежанците, които се нуждаят от презаселване нараства, без да е налице съответно увеличаване на броя места, осигурени от държавите. Очаква се, че тази разлика ще продължи да нараства, освен ако бъдат положени съвместни усилията от страна на международната общност.
Презаселването на бежанци в ЕС от трети държави следва да се разграничава от презаселването на бежанци от една държава-членка на ЕС в друга с цел солидарност в рамките на ЕС, по отношение на което Комисията прокарва отделни инициативи, като конкретен пилотен проект за получателите на международна закрила от Малта в други държави-членки.
Съдържание на „Съвместната програма на ЕС за презаселване"
В този контекст „Съвместната програма на ЕС за презаселване" цели превръщане на презаселването в ЕС в по-ефективен инструмент за закрила на бежанците. Понастоящем 10 държави-членки осъществяват презаселване на годишна основа, докато някои други държави-членки презаселват бежанци на ad-hoc основа. Всички тези дейности по презаселване се осъществяват без значително съгласуване и координация между държавите-членки на ЕС.
В предложената от Комисията програма се предвижда по-тясно политическо и практическо сътрудничество между държавите-членки, така че да се повиши ефективността и икономическата целесъобразност на техните дейности по презаселване, както и хуманитарното и стратегическото въздействие на презаселването. То се състои от механизъм, който позволява определяне на общи годишни приоритети относно презаселването и по-ефективно използване на финансовата помощ, предоставяна на държавите-членки чрез Европейския фонд за бежанците.
Различните дейности, свързани с определянето на бежанците, които трябва да бъдат презаселени, и тяхното приемане ще се осъществяват съвместно от държавите-членки и ще бъдат подкрепяни от бъдещата Европейска служба за подпомагане на предоставянето на убежище. Държавите-членки ще продължат да се ползват със свобода относно вземането на решение дали изобщо да презаселват, и ако е така, колко бежанци желаят да презаселят.