Европейските власти се канят да предприемат стъпки за изграждането на силен енергиен съюз, като целта е той да работи за отслабване влиянието на Русия на енергийния пазар на Европа.
Очаква се те да представят законодателни промени, според които всяка страна-членка ще трябва да поиска одобрение от Европейската комисия (ЕК), преди да сключи договор за доставки на синьо гориво, пише немското издание „Зютдойче Цайтунг“, цитирано от „Ройтерс“.
Подобни законодателни изменения ще се отнасят и за големите европейски компании на енергийния пазар. Това означава, че те ще трябва да получат първо разрешение от Комисията, преди да преминат към подписването на договори за доставки на газ.
В началото на месеца беше обявено, че ЕК ще представи пакет от мерки за изграждането на единния енергиен съюз на 25 февруари. Институцията вече е пристъпила към изработването на „цялостен подход“ за изграждането му.
В пакета ще бъде включен план за действие, както и конкретни предложения за стъпките към създаването на съюза. В него ще има още законопроекти, решения и анализ на настоящата ситуация в енергийния сектор в страните-членки.
Според съобщение на Комисията зам.-председателят на ЕК, отговорен за енергийния съюз, Марош Шефчович и еврокомисарят по енергетиката и климатични промени Мигел Канете ще представят концепцията за Европейския енергиен съюз 13 часа българско време.